Dinimiz İslam

Yüzüstü Uyumak Zararlımı, Günahmı? Uyku Adabı Nasıldır?

yüzüstü uyumak zararlımı

Dinimiz uyku adabı ve uykunun yatış pozisyonlarının yanı sıra hangi vakitlerde daha uygun bir şekilde uyulması gerektiğine dair bilgiler paylaşılır. Uyku günümüzün 6-11 saati arasında vaktimizi alır. Uyku hali durumları için dinimizinde belirlediği şartlar ve hususlar bulunmaktadır. Sırtüstü ve yüzüstü olarak uyuma konusunda merak edilen hususlar bulunmaktadır. Yüzüstü yatmak haram değildir. Ancak Peygamber Efendimiz (asm) bu yatış şeklini uygun görmemiştir. Yüzüstü uyumak için “Bu şekilde yatmak Allah’ın sevmediği bir yatış şeklidir.” şeklinde buyurmuştur. Haram veya günah olmamakla beraber adaba olmayan bir harekettir.

Uyku Çeşitleri Nelerdir?

Gayrûle Yani güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadarki zamandır. Bu uyku pek tasvip edilmez rızkı azaltır. Çalışmak için en uygun vakittir.

Feylûle ikindi namazından sonra, akşama kadardır. Uykudan gelen sersemlik sebebiyle insana zararlıdır. Uyulması önerilmez.

Kaylûle Sünnet-i Seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, tüm gün uyumuş gibi fayda sağlar. 1,5 – 2 saatlik bu uyku gece uykusuna denk gelir.

Uyku uyumak için Peygamberimizin Okuduğu Dua:

“Allahümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvadtü emrî ileyke ve elce’tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee ve lâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi kitâbikellezî enzelte ve nebiyyikellezî erselte.

ANLAMI: “Allahım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.”

Doğru Uyku Nasıldır?

“Yatağına gideceğin zaman namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ yanın üzerine yat ve şu (yukarıdaki) duayı oku ve bu duanın sözlerini yatmadan önce son sözün yap” olarak buyurdu Peygamberimiz.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>