Sağlık Köşesi

Yumurta Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulur?

yumurta alerjisi

 

Çocuğun yumurta alerjisini anlamak için öncelikle iyi bir anamnez almak şarttır. Daha sonrasında ise fizik muayene gelmektedir. Fizik muayene ile çocukta gıda alındıktan sonra oluşan belirtiler incelenmelidir. Bunlardan sonra ise çocuğa bu tanıyı koyabilmek için birkaç farklı test uygulanabilir.

Deri Prick Testi: En sık uygulanan alerji testidir. İlk olarak 1983 yılında Charles Harrison Blackley’in lolium italicum adı verilen çayır poleni ekstresini kendisine tatbik etmesiyle kullanılmıştır.  Alerjenlerin saptanmasında oldukça hızlı, güvenli ve ucuz bir yöntemdir. Hastaya ağrı ya da acı vermez. Belirli bir alerjene karşı tip 1 hipersensitivite olup olmadığını araştırmak için kullanılır.

Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Alerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjenin deriye sızması ve buradaki alerji hücreleri ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama lanset adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

Test değerlendirmesinde (+) kontrol olarak histamin, (-) kontrol olarak serum fizyolojik uygulanır. Derideki reaksiyon histamine karşı 10 dakikada, alerjenlere karşı 15-20 dakikada zirveye ulaşır. (+) sonuç belirlenen antijenin hastanın öyküsüyle uyuşması önemlidir.

Anti histaminler yani alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar  bu testte yanılmaya yol açabilir.

Gıdayla Test: Bu testte alerji olup olmadığını anlamak için hastane ortamında bir miktar yumurta hastaya verilir. Bir süre sonra eğer herhangi bir şey olmadıysa miktar arttırılarak bir kez daha verilir. Hastanın verdiği reaksiyon gözlenir.

Kanla Test: Bu testle hastadan alınan kan lgE antikor testi ile bağışıklık sisteminin yumurtaya olan alerjisi bazı antikor miktarlarına bakılarak anlaşılacaktır.

Gıda İzlem Yöntemi: Bu yöntemde ise doktor hastadan ayrıntılı bir beslenme listesi alır ve bu listeden yumurta ve yumurtanın kullanıldığı yiyecekleri çıkararak hastayı takip eder. Eğer alerjik reaksiyonlar tekrarlamaz ise tanı konur.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>