Sağlık Köşesi

Yumurta Alerjisi Olanlarda Aşılama

çocuk alerjileri

 

Kızamık ve kabakulak aşılarının tavuk embriyosunda hazırlanıyor olması nedeniyle yumurta alerjisine sahip olan çocuklarda bu aşıların uygulanmasında dikkatli olunmalıdır.

YUMURTA PROTEİNİ İÇEREN AŞILAR:

1.KKK ( Kızamık,Kızamıkçık,Kabakulak)

2.İNFLUENZA

3.SARI HUMMA

Aşılarda Yumurta Protein Miktarı

Günümüzde bu aşı üreticileri ovalbümin  miktarını paket içeriğinde açıklamaktadırlar.

Geçmişte influenza aşısı üreticileri yumurta  protein miktarını aşı içeriğinde belirtmemişler, bağımsız araştırma labaratuvarları tarafından  ovalbümin düzeyi 42 mcg/ml kadar yüksek  olarak tespit edilmiştir.

2009-2010 mevsimsel ve H1N1 aşıları içerdikleri  ovalbümin düzeyi açısından bağımsız araştırmacılar tarafından araştırılmış ve üretici firmanın açıkladığı düzeyden daha düşük düzeyde yumurta proteini içerdikleri saptanmıştır. 2010-2011 de onay almış  mevsimsel influenza aşılarının tüm lotları incelenmiş ve 0.17 mcg/0.5 ml’den düşük olarak saptanmıştır.

1969 yılında yumurta alerjisi olan ve influenza aşısı verilmesinden sonra fatal anaflaksi olan bildirilmiş tek bir olgu vardır (Seattle) . Yumurta alerjisi olan 4172 hastaya(513 olgu anaflaksi) 4729 doz influenza aşısı verilmiş ve reaksiyon görülmemiştir.(aşı ovaalbümin içeriği 0.7mcg/0.5 ml)

Yumurta Alerjenitesinde Aşı Güvenliği

Yumurtaya reaksiyon  öyküsü olan 83 hasta (27 anaflaksi)  ve 124 kontrol içeren multisentrik bir çalışmada influenza aşısının (<1.2.mcg yumurta protein içeren) güvenli verilmesi bildirilmiştir.(aşılarla yapılan deriprik test 4 hastada pozitif olduğu halde). 8 alerjik hastada ve 4 kontrol hastasında hafifr reaksiyon gözlenmiş,anaflaksi olgusu görülmemiş.

Kanıtlanmış yumurta alerjisi olan 830 çocuk  <0.015 mcg/mL ovalbumin içeren pandemik H1N1 aşısı ile aşılanmış ve anaflaksi olgusu saptanmamıştır. Retrospektif bir çalışmada 2009-2010 mevsimi esnasında yüksek ovalbumin içeren  mevsimsel ve H1N1 aşısı ile aşılanan 64 yumurta alerjisi olan hastanın hiçbirinde anaflaktik reaksiyon gözlenmemiştir.4 hastada hafif kutanöz lezyonlar gözlenmiştir.

Aşıyı Doz Arttırarak Uygulamak:

0.5ml aşı için 15 dakikada bir

1 0.05ml 1:10 sulandırılmış

2 0.05ml sulandırılmamış

3 0.10ml sulandırılmamış

4 0.20ml sulandırılmamış.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>