Askeri Konular

Yerli Üretim B (BORA) Uzun ve Kısa Menzilli Füzesi Hakkında Bilgi

milli yapım bora uzun vekısa menzilli füze

Değerli okuyucularımız, Hava savunma sistemleri ülkemiz için adeta kritik öneme sahip. Kara kuvvetlerimizin operasyonel gücü şuanda iyi seviyelerde aynı şekilde hava kuvvetlerimizde teröristlere yönetlik operasyonlar vasıtasıylada nokta vuruşlu harekatlarda kabiliyet kazandı. Solotürk gibi üst düzey manevra yeteneklerine sahip filolara sahibiz. Fakat önemli konulardan biriside dışarıdan gelecek hava saldırılarında hava savunma gücümüz ne kadar kuvvetli 15 temmuz darbe girişiminde bir örneğini gördük. Hava savunma sistemlerimizi artırmamız gerekmektedir. Halihazırda olası uçuşlu hava saldırılarında anlık nöbet tutan filolarımız olaylara müdahil olabiliyor. Fakat düşman ülkelerden gelebilecek uzun menzilli füzelere karşı yeterince önlemimiz yoktu. 23 Ocak 2017 tarihinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada “B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi” hakkında bilgi paylaşıldı. Uzun ve kısa menzilli karadan karaya füze ve silah sistemi projesi Roketsan yükümlülüğü tarafından başlatılmış ve teslimatlar da proje takvimine uygun olarak devam ettiğine dair bilgi paylaşıldı. Tahminlere göre uzun süredir üzerinde çalışılan proje Çinlilerle beraber yaptığımız füze çalışması.

Aşağıdaki resim bora füzesinin benzeri Çinlilerin Füzesi B-611M:

bora füzesinin benzeri

Almayı düşündüğümüz daha sonra iptal ettiğimiz ve üretici firmayla müşterek olarak yaptığımız Bora Füzesidir. Tahminlere göre 2014 yılında Karadeniz’e doğru atışı yapılarak test edildi. Bugünlerde de tamamlanarak Silahlı Kuvvetlere teslim edildiği anlaşılıyor. BORA füzesi karadan karaya çalışıyor. Bora’nın hassasiyeti diğerlerinden daha iyi. Üzerinde Lazer GPS’lerde bulunmakta. Bu sebeple ortak teknoloji transferi ile yaptığımız bu füze, yaklaşık 300 km menzilli ve hassas vuruş kabiliyeti hepsinden iyi. Şuanda en uzun menzilli füzemiz BORA olarak görünmekte fakat hedef 1000 km ye kadar ulaşmak olacaktır. Çokta vakit almayacak gibi görünüyor. Bora füzesi Çinlilerin B-611M modeliyle oldukça benzerlik göstermektedir. Görüntüsel anlamda farklı renklerde de olsalar bölmelerdeki katmanlar oldukça benzerler.

Yerli Üretim B (BORA) Uzun ve Kısa Menzilli Füzesinden İLK GÖRÜNTÜLER:

bora füzesinin ilk resimleri

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>