Bitkiler ve Hayvanlar

Yer Sığır Irklarından Boz Irk (Yerli Kara) Hakkında Herşey

yerli kara boz ırk sığır

Yerli Sığır Irkları Yerli Kara (Boz Irk)

Türkiye sığır populasyonunun büyük bir kısmını oluşturan Yerli Kara, ülkenin en yaygın sığır ırkıdır. Halk arasında Kara Sığır adıyla bilinmektedir. Orta Anadolu ve komşu bölgelerinin Orta Anadolu’ya yakın yörelerinde yetiştirilen bu ırkın en yaygın olduğu başlıca iller Ankara, Konya, Çorum, Çankırı, Yozgat, Burdur, Afyon, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Elazığ’dır. Vücut örtüsü rengi siyahtır. Kısa boynuzlu olup boynuzların dip kısımları açık, uç kısımları koyu renklidir. Kaslar iyi gelişmemiştir. Eklem çıkıntıları dışarıdan hissedilebilir durumdadır. Mevcut sığır ırkları arasında en ufak cüsseli olan Yerli Karanın ergin dişilerinde cidago yüksekliği 110-115 cm’dir.

Yerli ırklar arasında süt verimi en az, sütteki yağ oranı en yüksek olanıdır. Bir laktasyondaki inek başına süt verimi köy koşullarında 500-700 kg, iyi bakım ve besleme koşullarında maksimum 1000-1200 kg/laktasyondur. Sütü %4.0-4.5 dolayında yağ kapsamaktadır.

Et verimi özellikleri de iyi gelişmemiştir. Ergin dişilerin ortalama canlı ağırlığı 200-250 kg, buzağı doğum ağırlığı 18-20 kg’dır. Bir iki yaşlı genç erkeklerin 3-4 aylık bir besi döneminde günlük canlı ağırlık kazancı 0.5 – 0.7 kg düzeyindedir.

Diğer yerli ırklarda olduğu gibi Yerli Kara inekler de buzağılarını emzirmeden süt indirmezler. Bu durum hem buzağıların kontrollü bir şekilde beslenebilmesi, hem de yeterli süt alabilmek için sağım süresini optimal kullanma açısından ve laktasyon süresinin uzunluğu bakımından sakıncalıdır. Buzağı ölünce, inek yavruyu görmediğindensütünü indirmemektedir.

Yerli Kara ırkı sığırların verimlerinin ıslahı için Karaköy ve Konya Haraları gibi devlet kurumlarında çalışmalar yapılmıştır. Bu kurumlarda elde edilen boğalar, damızlık olarak sahaya intikal ettirilmiştir. Ancak verimlerin seleksiyonla ıslahının uzun bir zamana gerek duyulması nedeni ile daha sonraları bu ırkın ıslahı için daha kısa sürede sonuç veren melezleme çalışmalarına başlanmıştır. Yerli Kara sığırının melezleme ile ıslahı için Esmer, Jersey ve sınırlı ölçüde Siyah-Alaca kültür ırklarından yararlanılmaktadır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>