Yeni Ehliyet Düzenlemesi

11986327 10153334071387795 8168337342626089292 n copy 610x380 Yeni Ehliyet Düzenlemesi

Yeni ehliyet düzenlemesi ile ehliyetler değişmeye başladı. Zamanın ve teknolojinin değişmesi ile ehliyetin kavramı değiştiği gibi şeklide değişiyor. 2016 yılı başı ile ehliyetlerde pek çok değişiklik yapıldı. Bunlardan bir tanesi de geçici ehliyet belgesi belirtmiş olduğunuz adrese ehliyetiniz gelene kadar bu belge ile araç kullanabilirsiniz. 2016 yılından bu yana ehliyet çıkarmak için müdürlüklere gittikten sonra hemen aynı gün ehliyeti alamıyorsunuz. Online randevu sistemi ile önce gün almak gerekiyor. Ardından emniyete giderek ehliyet için başvuru yapıyorsunuz. Evraklarınızda bir eksik yok ise kısa sürede başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Belirtilen adrese ehliyetiniz getirilecektir yani siz gidip almıyorsunuz.

Ehliyetinizin gelmesini beklerken Emniyetten verilen geçici belge sayesinde araç kullanabilirsiniz. Geçici belge sürücü kurslarından alınan ‘ehliyet almaya hak kazanmıştır’ ibareli bir evrak değildir. Bizzat emniyet müdürlüğünün vermiş olduğu resmi belgedir. Bir başka yenilik ise elektronik ehliyet sınavı şuanda pilot uygulama olarak test aşamasında, 2 şehrimizde yapılmıştır. Ankara ve Eskişehir’de yapılan elektronik sınavın belirli tarihleri yoktur. Gün beklemeden randevu alınması gerekiyor. Girmiş olduğunuz sınavda başarısız olursanız 15 gün sonra tekrar başvurabilirsiniz. Gerekli eğitimleri alan herkes elektronik sınav için başvuru yapabilir. Diğer sınav ile benzer özellikler taşıyor 45 dakika sınav süresi var ve 50 soru sorulmakta elektronik sınavdan en az 70 puan almak zorundasınız.

Önemle merak edilen sorulardan bir tanesi ehliyet harç ücretleri hangi bankaya yatırılacak? Ücretler bilindik tüm bankalara yatırabilir. Ziraat, Kuveyt, Akbank ve çok daha fazla bankaya yatırım yapabilirsiniz. Önemli olan dekontların üzerinde “Tahsil Edilmiştir” ibaresinin olması yeterlidir. 01 OCAK 2016 tarihinden itibaren yeni düzenleme ile ehliyet çıkarma kuralları değiştirilmiştir.

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...

Kameralı Sohbet