Sağlık Köşesi

Yemek Borusu Ağrıları Hakkında Bilgi

Yemek Borusu Ağrıları

Yemek Borusu Ağrıları Hakkında Bilgi

Özefajiyal Ağrılar

Gastro özefajiyal reflü ve özefajiyal motilite bozuklukları (diffüz spazm, yüksek amplitüdlü, peristaltik kontraksiyon ve akalazya) sebepleridir. Özefajiyal ağrının özellikleri; epigastriumun üzerinde, ksifoidin arkasında veya retrosternal bölgenin alt kısmında ağrı ortaya çıkar. Yanma ve spazm tarzındadır. Az bir sıklıkla iki kola veya iki omuza yayılır. Ağrı alt retrosternal bölgeden başlarsa genelde epigastriumun altına doğru yayılır. Mide sekresyonunda artış vardır. Disfaji görülür. Alkol, kahve, acı ve ekşi alımı sonrasında, postür değişikliklerinde ağrıa artma meydana gelir. Ağrı saatlerce artarak veya azalarak devam edebilir. Nitrogliserine ile ağrıda azalma olabilir (düz kas dilatasyonu). Antiasit ve H2 reseptör blokerleri ile ağrı azalır.

Bilier Kolik: Ağrı 2-4 saat kadar sürer ve kendi kendine azalır. Ataklar arası ağrı olmayabilir. Sağ üst batın, epigastrium ve prekordiumda ağrı olabilir. Skapulaya, iki skapula arasına ve omuzlara yayılabilir. Hikayede dispepsi, şişkinlik ve yağlı yiyeceklere intolerans vardır. Ağrı ile birlikte bulantı ve kusma ortaya çıkar. Ultrasonik tektik ayırıcı tanı için önemlidir; taş kese duvarında kalınlaşma ve safra kanallarında dilatasyon görülür.

Kostosternal Sendrom (Tietze Sendromu): Göğsün ön duvarında ağrı vardır. Ağrı kostosternal bileşkelerdir. Palpasyonla ağrıda artma meydana gelir. Hasta ağrıyı lokalize edebilir. Antienflatuvar ajanlardan yarar görür.

Ksifodinya: Ksifoidin inflamatuvar hastalığıdır. Hafif bir palpasyonla bile ağrı ortaya çıkabilir. Keskin, plöritik bir ağrı vardır.

Teksidor Ağrısı (Prekordiyal Yakalama Ağrısı): Ağrı kısa sürelidir. Bıçak saplanır tarzdadır. Kardiyak apekste lokalizedir. İstirahattedir. Hafif pozisyon değiştirmede ve nefes alıp vermede ortaya çıkar.

Servikal Radikülitis: Ağrı devamlıdır. Ağrı omuz hareketi ile artar, omuz hareketi bursitin ağrısını tetikler. Brakiyal fleksusun servikal dalına baskı yapan tüm patolojiler ağrıyı arttırır (Omuz eklem artrozu, kalsifiye omuz tendonu).

Tüm İskelet Kaslarına Bağlı Bozukluklar: Subakromiyal bursit, kostokondrit sık görülen göğüs ağrısı nedenlerindendir. Ağrı devamlıdır. Hareket ağrıyı arttırır. Mevsim farklılıkları ağrılarda değişime neden olur.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>