Askeri Konular

XM8 Piyade Tüfeği Hakkında Bilgi

xm8 piyade tüfek çeşitleri

 

XM8 Amerikan Ordusu tarafından Heckler&Koch işbirliğiyle geliştirilen bir modüler saldırı tüfeği sistemidir. OICW ihalesinde geliştirilen XM-29’un tam olarak başarılı olamaması ve bazı problemlerin düzeltilememesi üzerine geliştirilmeye başlanmaştır. Genel olarak bu silahın Amerikan Ordusu’nun yeni standart saldırı tüfeği olacağı düşünülmesine rağmen, proje 2005 ortalarında donduruldu ve 31.10.2005’de iptal edildi.

Amerikan Ordusu’nun amacı M16 ve M4 silahlarını değiştirebilecekleri ucuz, hafif ve etkili bir silah sistemi üretmekti. XM8 sadece bir saldırı tüfeği değildir, parçaları değiştirilerek bir makinalı tabanca, keskin nişancı tüfeği ya da hafif makinalı tüfek elde edilebilir. Hiç temizlenmeden ya da yağlanmadan 15.000 mermiye kadar atış yapabildiği açıklanmıştır. Namlusu değiştirilmeden ise 20.000 mermiye kadar atabilmektedir. Örneğin M16A2 sık sık temizlenmeye ihtiyaç duyar ve 7.000-8.000 mermi arası namlu ömrü bulunur.

Daha sonrasında silahın saha testi için gerekli olan 26 milyon $’lık bütçe için kongre’den izin çıkmadı, diğer silah üreticisi firmalarda bu bu silahın geliştirilmesi ve üretimi için ihale yapılması konusunda ordu’ya çok baskı yaptılar ve silahın hafif makinalı versiyonun M249’un performansına bir çok alanda yaklaşamaması gibi nedenler sebebiyle bu proje iptal edildi. Ama Heckler Koch silah üzerinde çalışmaya devam etti ve Amerikan Ordusu Özel Operasyon Komutanlığı’nın (SOCOM) açtığı SCAR isimli başka bir tüfek ihalesine yeniden gönderdi ancak bu sefer FN firmasının ürettiği tüfek seçildi ve SCAR ismini FN’nin prototip modüler tüfeği aldı.

 

Xm8 saldırı tüfeği

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>