Eğitim Dünyası

Veteriner Hekimleri ve Anestezi Teknikerleri Hakkında Bilgi

Hastaya Anestezi yapan alet

 

Veteriner Hekimleri Ve Anestezi Teknikerleri

 TANIM

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

GÖREVLER

– Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur, – Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular, – Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular, – Hastanın genel sağlık durumunu inceler, – Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur, – Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir, – Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder, – Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Anestezi cihazı, – Laringoskop, – Endotrakeal tüp, – Anestezi ilaçları, – Oksijen, azot protoksit, – Halotan, Forane, Sevorane, – Maske, – Airway, – Aspiratör.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin; – Göz-el koordinasyonu gelişmiş, – Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili, – İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, – Bedence güçlü ve dayanıklı, – Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, – Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli, – Güler yüzlü ve sabırlı, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının Anestezi ile Anestezi Teknikerliği? programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin, – Anestezi, – Anestezi Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar Anestezi ve Anestezi Teknikerliği? ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli ?Sayısal (SAY) puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
– Eğitim süresi 2 yıldır. – Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir. – Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır. – Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
Anestezi ve Anestezi Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

– Sağlık Eğitimi, – Sağlık Memurluğu, – Hemşirelik, – Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. BENZER MESLEKLER: – Anestezi teknisyeni, – Ambulans ve acil bakım teknikeri, – Hemşire. BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu? nun kredisinden yararlanabilirler. – Eğitim sonrası kazanç ise kamu kesiminde görev alan anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Altı ayda bir ücretler yeniden belirlenmektedir. Özel sektörde çalışanların ücreti ise işveren ile yapılan anlaşmaya bağlıdır.
laringoskop cihazı

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>