Eğitim Dünyası

Van Slyke Deneyi Nasıl Yapılır?

nitröz asit maddesi

 

VAN SLYKE DENEYİ (Nitröz Asid Yöntemi)

Amaç: Deneyin amacı; amino asidlerin -NH2 grubunun verdiği bir tepkime olan nitröz asid yöntemi ile N2 gazı oluşumunun gözlenmesidir.

Materyal: NaN02 (Sodyum nitrit), Amino asid çözeltisi (glisin), Asetik asid (CH3COOH)

Metod: 1 ml sodyum nitrit, 1 ml asetik asitle karıştırılır ve üzerine 1 ml amino asit çözeltisi eklenir. Gaz (N2) çıkışı meydana gelir.

Sonuç ve tartışma: NaN02 ile CH3COOH’ın etkileşimi ile meydana gelen nitröz asidi (HONO), amino asitteki serbest – NH2 grubu ile tepkimeye girer ve azot gazı serbest hale geçerken amino asidin karşılığı olan hidroksi asid meydana gelir. Amino asitteki her bir amino grubu için 1 molekül N2 çıkışı olur.

Oda ısısında ve deney şartları altında amino asidlerdeki a-NH2 grubu 3-4 dakikada tepkime verirken, lizinin e amino grubunun verdiği tepkime yavaş olarak meydana gelir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>