Uzaydaki Uyduları İlk Kim İcat Etmiştir?

531017 china space lab 1510309580 Uzaydaki Uyduları İlk Kim İcat Etmiştir?

Dünyamızın uydusu azdır. Ay güneşten gelen ışıkları yansıtarak bizleri aydınlatır. İnsanoğlu’da aydan etkilenip dünyanın etrafında dönen uyduya yeni uydular eklemişlerdir. Dünyanın etrafına uydu gönderme fikrini Edward E. Hale’in The Brick Moon adlı hikâyesinde çıkmıştır. Temel mantığı haberleşme ve meteorolojik ihtiyaç. 1957 yılının Ekim ayında Rusların, Sputnik-1 isimli ilk uydusunu yörüngeye oturtmuş, uzay çağını da başlatmıştır. Bir ay sonra içinde bir köpekle berâber Sputnik-2’nin yörüngeye oturmasıyla beraber, ABD 1958 Ocak ayında Exploner 1 ve Mart ayında Vanguard 1 uydularını uzaya gönderdi. 

gokturkIIuydu Uzaydaki Uyduları İlk Kim İcat Etmiştir?

Çin, Batı Almanya, İtalya, Japonya, Avustralya, Hindistan ve Türkiye’de bu sıralamayı takip etti. Uydular genellikle dünyânın belli noktalarındaki sâbit fırlatma tesislerinden fırlatılırlar. Bunlardan bâzıları ABD’de Cape Kenedy, Fla, Western Test Kenge, Vanderberg Askerî Hava Üssü, Rusya’da Baykonur, Kazakistan ve Plesetsk Mar Archangel, Avustralya’da Woomera’dır.  

uydu ne zaman kim tarafindan bulundu Uzaydaki Uyduları İlk Kim İcat Etmiştir?

Bu uzay limanlarında uyduları tâmir, montaj, kontrol ve roketlerle fırlatılması gibi bütün lojistik destek sağlanabilir. Bu üslerin belirli yerlerde seçilmesinin bir sebebi de bunların birçok yer kontrol istasyonu ile birlikte berâber çalışan sistemin bir parçası olmalarının mecburiyetidir.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>