Eğitim Dünyası

Uzaydaki Uyduları İlk Kim İcat Etmiştir?

uzaydaki uyduları kim icat etti

Dünyamızın uydusu azdır. Ay güneşten gelen ışıkları yansıtarak bizleri aydınlatır. İnsanoğlu’da aydan etkilenip dünyanın etrafında dönen uyduya yeni uydular eklemişlerdir. Dünyanın etrafına uydu gönderme fikrini Edward E. Hale’in The Brick Moon adlı hikâyesinde çıkmıştır. Temel mantığı haberleşme ve meteorolojik ihtiyaç. 1957 yılının Ekim ayında Rusların, Sputnik-1 isimli ilk uydusunu yörüngeye oturtmuş, uzay çağını da başlatmıştır. Bir ay sonra içinde bir köpekle berâber Sputnik-2’nin yörüngeye oturmasıyla beraber, ABD 1958 Ocak ayında Exploner 1 ve Mart ayında Vanguard 1 uydularını uzaya gönderdi. 

uzaydaki uyduları icatçısı kimdir

Çin, Batı Almanya, İtalya, Japonya, Avustralya, Hindistan ve Türkiye’de bu sıralamayı takip etti. Uydular genellikle dünyânın belli noktalarındaki sâbit fırlatma tesislerinden fırlatılırlar. Bunlardan bâzıları ABD’de Cape Kenedy, Fla, Western Test Kenge, Vanderberg Askerî Hava Üssü, Rusya’da Baykonur, Kazakistan ve Plesetsk Mar Archangel, Avustralya’da Woomera’dır.  

uzaya uyduyu ilk kim yolladı

Bu uzay limanlarında uyduları tâmir, montaj, kontrol ve roketlerle fırlatılması gibi bütün lojistik destek sağlanabilir. Bu üslerin belirli yerlerde seçilmesinin bir sebebi de bunların birçok yer kontrol istasyonu ile birlikte berâber çalışan sistemin bir parçası olmalarının mecburiyetidir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>