Uzaydaki Uydular Enerjilerini Nasıl Karşılarlar?

f7c39d360b8cd2cdee558f4f4382d7a3 1306739805 Uzaydaki Uydular Enerjilerini Nasıl Karşılarlar?

Dünyada üretilen ve gökyüzüne fırlatılan uydular uzun yıllar boyunca gökyüzünde kalarak dünya üzerindeki haberleşme ve iletişim ağını rahatlıkla sağlayabilmektedir. Fırlatıldığı andan itibaren gökyüzünde kaldığı sürede kullandığı enerji ise uyduların merak edilen en önemli özelliklerinden biridir.

Üretim aşamasında bilim insanları tarafından güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi düşünülmüştür. Bu çerçevede üretilen uydular fırlatıldıktan sonra kısa bir süre içinde yeterli miktarda enerji üretemeyip geri çağrılmak zorunda kalınmıştır. Yeni arayışlar içine giren bilim insanların gökyüzünde bulunan kimyasal ve iyonlarun elektrik enerjisine çevrilmesi noktasında hem fikir olmayı başarmışlardır.Bu sayede gökyüzünde milyarlarca tane bulunan iyonlar uyduların üzerlerinde bulunan teknolojiler sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmekte ve uyduya gerekli olan enerji ise rahatlıkla sağlanmış olmaktadır.

Gökyüzün de uzun süre çalışabilen bu uydular enerjilerini bu sayede üretmiş olmaktadır.Ayrıca son günlerde ise geliştirilen bir diğer enerji dönüşümü ise şu şekilde olmaktadır. Özellikle güneşe yakın olarak çalışan uydularda ısıyı elektrik enerjisine çeviren sistemler denenmekte ve gayet başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yine aynı şekilde uydu için gerekli enerji üretilmekte ve uydunun başarılı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Bu tür teknolojilerin yaşamın içinde kullanılmamasının asıl nedeni ise üretim maaliyetlerinin oldukça fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>