Cep Telefonu ve Teknoloji

Uzaydaki Uydular Enerjilerini Nasıl Karşılarlar?

uzaydaki uydular enerjileri nasıl karşılarlar

Dünyada üretilen ve gökyüzüne fırlatılan uydular uzun yıllar boyunca gökyüzünde kalarak dünya üzerindeki haberleşme ve iletişim ağını rahatlıkla sağlayabilmektedir. Fırlatıldığı andan itibaren gökyüzünde kaldığı sürede kullandığı enerji ise uyduların merak edilen en önemli özelliklerinden biridir.

Üretim aşamasında bilim insanları tarafından güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi düşünülmüştür. Bu çerçevede üretilen uydular fırlatıldıktan sonra kısa bir süre içinde yeterli miktarda enerji üretemeyip geri çağrılmak zorunda kalınmıştır. Yeni arayışlar içine giren bilim insanların gökyüzünde bulunan kimyasal ve iyonlarun elektrik enerjisine çevrilmesi noktasında hem fikir olmayı başarmışlardır.Bu sayede gökyüzünde milyarlarca tane bulunan iyonlar uyduların üzerlerinde bulunan teknolojiler sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmekte ve uyduya gerekli olan enerji ise rahatlıkla sağlanmış olmaktadır.

Gökyüzün de uzun süre çalışabilen bu uydular enerjilerini bu sayede üretmiş olmaktadır.Ayrıca son günlerde ise geliştirilen bir diğer enerji dönüşümü ise şu şekilde olmaktadır. Özellikle güneşe yakın olarak çalışan uydularda ısıyı elektrik enerjisine çeviren sistemler denenmekte ve gayet başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yine aynı şekilde uydu için gerekli enerji üretilmekte ve uydunun başarılı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Bu tür teknolojilerin yaşamın içinde kullanılmamasının asıl nedeni ise üretim maaliyetlerinin oldukça fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>