Bitkiler ve Hayvanlar

Uykusuzluk Problemleri İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

uykusuzluk problemleri için bitkisel öneri

Değerli okuyucularımız, bugün sizlere hafif veya orta dereceli uykusuzluk problemleri yaşayanlar için etkileri bilindik bitkisel çayları ve hazırlanışlarını sunacağım. Öncelikle bu rahatsızlıklarınızın temel sebebine inmelisiniz. Tıbbi destek almayı ihmal asla etmeyin. Bitkisel çaylar kaliteli ve derin bir uyku sağlar. Bu sayede gün boyu enerjinizin yüksek kalmasını sağlayabilir.
Sakinleştirici ve uyku getirici bitki çaylarından faydalanmak isteyenler için ise papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu gibi bitkileri değerlendirebilir. Fakat unutmamalısınız ki extra alacağınız deprasyon veya uyku ilaçları tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Uykuya geçişi kolaylaştıran bitki çaylarını yatağa girmeden 1 saat önce içebilirsiniz.Uykusuzluğa iyi gelen çaylar özelinde ise bu çayların merkezi sinir sistemini etkilediğini unutmamak gerekir. Bu çayları her akşam içmek ilerde daha ciddi uykusuzluk sorunlarına neden olabileceğinden kontrollü olarak içilmelidir.

Çarkıfelek Çayı
Sakinleştirici, kasları rahatlatıcı ve ağrıyı hafifletici özelliği bulunur. Sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle Aztekler tarafından kullanılmıştır. Bitki içerisinde bulunan “harmin” bileşeni “mutluluk ve iyi hissetme hali” yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırır. Aşırı tüketimi halsizliğe neden olabilir.

Kediotu Çayı
Kediotu çayı özellikle ağrı, adet sancısı, kaygı, sindirim sorunları, kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılabilir. Bitki üzerine yapılan çalışmalar etkili bir uyku düzenleyici olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Bazı insanlarda heyecan duygusuna yol açarak uykuyu kaçırabilir.

bitkisel çayların en uyku getireni hangisidir

Şerbetçiotu Çayı
Rahatlatıcı, uyku getiren ve antiseptik olan şerbetçiotu bitkisi gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk sorunu için kullanılabilir. Huzursuzluğu hafifletirken, hazımsızlığa iyi gelir ve baş ağrısını azaltır. Eşit miktarda papatya çayı ile karıştırılabilir. Depresyon hastalarına önerilmez ve hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir.

Uykusuzluk için altın tavsiyeler:
-Yemeği uyumadan 2-3 saat önce yeyin.
-Kafeinli içeceklerden uzak durun. 
-Her akşam aynı saatte yatağa girmeye çalışın ve sabahları aynı saatte kalkın.
-Gün içinde uyumayın.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>