Eğitim Dünyası

Üst Ekstremite Derin ve Yüzeyel Venleri

Vena Cephalica

Üst Ekstremite Derin ve Yüzeyel Venleri

Üst ekstremitenin yüzeyel venleri

1.) rete venosum dorsale manus: parmaklardan başlayan vv. digitales dorsales üç adet v. metacarpalis dorsalis’i, bunlar da el sırtında rete venosum dorsale manus’u oluştururlar.

2.) v. cephalica: rete venosum dorsale manus’un radial kısmından başlar, ön kolun radial (dış) kısmında ilerler, sulcus bicipitalis lateralis’te yukarı uzanır. Trigonum deltoideopectorale’den (Mohrenheim çukuru) V. axillaris’e dökülür. V. thoraco-acromialis ve v. cephalica accessoria bu vene dökülürler.

3.) v. basilica: rete venosum dorsale manus’un ulnar (iç) kısmından başlar, önkolun dorsal yüzünün ulnar (iç) yüzünde ilerler, dirsekte v. mediana cubiti ile birleşir. Fossa axillaris’de v. brachialis’i aldıktan sonra v. axillaris olarak devam eder.

4.)  V. mediana cubiti: Dirsek ekleminin ön tarafında uzanır ve v. cephalica’yı v. basilica’ya bağlar.

5.) V. mediana antebrachii: Elin palmar yüzündeki yüzeyel ven pleksusunu drene eder, v. mediana cubiti veya v. basilica’ya açılır.

Kolun ven M’si : V. mediana cubiti’nin v. cephalica’ya bağlanan dalı v. mediana cephalica, v. basilica’ya bağlanan dalı v. mediana basilica, v. basilica ve v. cephalica M harfi şeklinde birleşir. Intravenöz enjeksiyonlar önkolun üst yüzündeki yüzeyel venlere, sıklıkla da v. mediana cubiti’ye yapılır.

Üst ekstremitenin derin venleri : Arterlere eşlik ederler, genellikle bir arterin yanında bir çift ven bulunur (venae comitantes).

Elin derin venleri: arcus venosus palmaris superficialis ve profundus

Önkolun derin venleri : Vv. radiales ve vv. ulnares dirsek eklemi yakınında birleşerek vv. brachialis’i oluştururlar, vv. interossea anteriores ve posteriores de vv. brachiales’e açılırlar.

Kolun derin venleri : Vv. brachiales a. brachialis’in iki yanında uzanan bir çift vendir. M. subscapularis yakınında v. axillaris’e açılırlar.

V. axillaris : V. basilica’nın fossa axillaris’deki devamıdır. M. teres major’un alt kenarı yakınından başlar, birinci kaburganın dış kenarına kadar uzanır. Aksiller yaralanmalarda v. axillaris sık yırtılır, yaygın kanama ve hava embolisi olabilir.

V. subclavia : Birinci kaburganın lateral kenarından başlar, clavicula’nın sternal ucuna kadar uzanır,                   v. jugularis interna ile birleşerek v. brachiocephalica’yı oluşturur. Sağ ve sol v. brachiocephalica’lar da birleşerek v. cava superior’u oluştururlar.

El Toplardamarları

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>