Eğitim Dünyası

Ünlü Fizikçi Michael Faraday’ın Hayatı ve Yasaları

michael faradayın yasaları nasıldır

Michael Faraday, 1791 yılında Londra’nın Newington kasabasında dünyaya geldi. Tüm bilgi ve birikimi, bağlı oldukları kilisenin Pazar okulunda öğrendiği okuma, yazma ve biraz hesap bilgisinden ibaretti.  Küçük yaşlarında gazete dağıtıcılığı da yapmıştır. Kitapçıda çıraklık yaparken burda bilime ilgisi arttı. Eski şişe ve hurdalardan yaptığı basit bir elektrostatik üreteçten faydalanarak bazı denemeler yapmaya başladı. 1821 yılına gelindiğinde Faraday, çalışmaları sonucunda elektromagnetik rotasyonu keşfetmiştir. Daha sonraki yıllarda, Faraday’ın ünü giderek geniş bir çevreye yayılmıştır. 1823 yılında da klorin’i sıvılaştırmayı başarmıştır. Bu elde ettiği başarı nedeniyle, hocası Humphrey Davy onu kıskanarak, Royal Society bilim kuruluna seçilmesine engel olmaya çalışmıştır. Buna rağmen 1824 yılında bilim kuruluna seçildi. Sonraki yıllarda Faraday, bilim alanında çalışmalarına hız verdi ve ona asıl ünü sağlayan önemli keşiflerini geliştirdi.

michael faraday yasaları

Michael Faraday, kendisine Kraliçe Victoria tarafından hediye edilen Hampton Court yakınlarında bulunan evinde 1867 yılında hayata veda etti. Michael Faraday, ırkı İngiliz olan fizik ve kimya bilginidir. Günümüze kadar etki ettiği yasalarıyla adından söz ettirmiştir. Elektromagnetik endüksiyonu, elektroliz kanunları ve ışık ile manyetizma arasında olan temel bağlantıları bulan kişidir. Bulduğu bu teorik icatlar sayesinde, modern anlamdaki elektromagnetik alanlar teorisinin temellerini atmıştır. Günümüzde tüm elektrik motorları ve dinamolar bu esaslardan faydalanılarak üretilmektedir.

faradayın yasaları hakkında bilgi

Michael Faraday’ın en önemli eserleri:

Kimya ve Fizik Üzerine Deneysel Araştırmalar,

Elektrik Üzerine Deneysel Araştırmalar,

Tabiattaki Çeşitli Kuvvetler Üzerine Araştırmalar

Faraday Yasaları:
1.)Elektroliz hücresinin katot ve anotlarında açığa çıkan madde miktarı devreden geçen miktarıyla doğru oratılıdır.
1 Faraday = 1mol é yükü = 96.500 culandır.

2.)Seri bağlı elektroliz hücrelerinden yük geçtiğinde tüm hücrelerin anot ve katotlarında eşit eş değer gram sayıda madde ortaya çıkar.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>