Eğitim Dünyası

Uludağ Üniversitesi Hakkında Detaylı Bilgi

bursa uludağ üniversitesi
Uludağ Üniversitesi Tarihçesi
1975 yılında yasal kuruluşunu gerçekleştirerek Bursa Üniversitesi adı altında Eğitim-Öğretim hizmetine başlayan Üniversitenin 20 Temmuz 1982 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı “Uludağ Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir.1976 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi 1978 yılında Veteriner Fakültesi 1981 yılında Ziraat Fakültesi 1982 yılında Eğitim Fakültesi (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bursa Yüksek öğretmen Okulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu birleştirilerek) 1982 yılında İlahiyat Fakültesi 1983 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi’nin kurulması ile birlikte üniversitedeki faal olan Fakülte sayısı 8’e ulaşmıştır.
1995 Hukuk, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği Fakülteleri ( 04.07.1995 gün ve 95/7044 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversitemiz bünyesinde kurulması uygun görülmüş, henüz faaliyete başlanılmamıştır.)
Sanayi ve hizmet sektörüne nitelikli ara insan gücü yetiştirmek amacıyla; 1985 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1986 yılında Bursa Meslek Yüksekokulu adı ile kurulan Yüksekokul 1996 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu olarak ikiye ayrılmıştır.
Yalova ili ile Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl, İznik, Yenişehir ve Orhangazi ilçelerinde bulunan Yüksek okullar hizmetlerini isimlerini aldıkları ilçelerde sürdürmektedirler. Yurt ve Barınma Üniversite öğrencileri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun Bursa ve Görükle Kampüsünde bulunan yurtlarından ve Görükle Kampüsü ile Ali Osman Sönmez Kampüsünde bulunan Üniversiteye ait yurtlardan yararlanmaktadırlar. Kampüste bulunan apart otel niteliğindeki yurtlarda uygun ücret karşılığında barınma olanağı sağlanmaktadır. Yurtlar Kurumuna bağlı önlisans ve lisans öğrenci yurdu ile TEV Rabia Rıza Biçen yüksek lisans öğrenci yurdu toplam 4.000 öğrenciyi barındırmaktadır.

 

Uludağ Üniversitesi Kütüphanesi

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nın 1984 yılında kurulmasından sonra, 1987 yılında açılan çekirdek bir kütüphane ile Merkez Kütüphane hizmete başlamıştır. 1991 yılında temeli atılan şimdiki binasında, 1999 yılından beri hizmet vermektedir. Koleksiyon 830 kişilik oturma kapasiteli, kütüphanenin koleksiyonu:
Kitap Sayısı: 61973
Tez Sayısı: 3865
Dergi Sayısı: 476 (252 Abone)
Gazete Sayısı: 10
Çalışma Saatleri
Pazartesi- Cuma: 8.30-22.00

Uludağ Üniversitesi Bursları

ÖSS-SAY, ÖSS-SÖZ, ÖSS-EA Puanına Türkiye genelinde ilk 2000 öğrenci arasında, ÖSS-DİL puanına göre öğrenci alan bölümlere yerleştirilen öğrenciler için; Y-ÖSS-DİL puan sıralamasında Türkiye genelinde ilk 300 öğrenci
arasında yer alan ve Üniversiteyi tercih eden öğrencilere Başarı Bursu verilmektedir. Maddi desteğe ihtiyacı olan belirli sayıdaki öğrenciye Öğrenci Sosyal Hizmetler Birimi Bütçesinden desteklenmektedir.

Uludağ Üniversitesi Ulaşımı

Şehir merkezine 20 km.uzaklıktaki ana yerleşim yeri olan Görükle Kampüsüne ulaşım belediye otobüsleri, terminal otobüsleri, Bursaray, dolmuşlar ve taksilerle sağlanmaktadır. Belediye otobüslerinden indirimli olarak yararlanmak isteyen öğrencilerin, otobüs işletmesi müdürlüğünden belirli ücret karşılında alacakları bandrolü öğrenci kimlik kartına yapıştırmaları gerekmektedir.

Uludağ Üniversitesi Kampüs Hayatı

Her yıl mayıs ayının ilk yarısında Kültür Sanat ve Spor Şenliğinde öğrenciler yıl içinde yaptıkları etkinliklerini sergilemektedirler. Uludağ Üniversitesi’nde spor etkinlikleri, Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından organize edilmektedir. Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde
her yarı yıl ücretsiz olarak eskrim, okçuluk, tenis, tekerlekli paten, güç geliştirme, aerobik ve badminton kursları açılmaktadır. Bu kurslar 2000 civarı öğrenci tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı tarafından doğa yürüyüşleri, sokak basketbolu, futbol ve masa tenisi turnuvaları düzenlenmektedir.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ VE BÖLÜMLERİ

Eğitim Fakültesi

Almanca Öğretmenliği (DİL)
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
Fransızca Öğretmenliği (DİL)
İngilizce Öğretmenliği (DİL)
İngilizce Öğretmenliği (İkinci Öğretim) (DİL)
Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (EA)
Sınıf Öğretmenliği (EA)
Sınıf Öğretmenliği (İkinci Öğretim) (EA)
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)

FenEdebiyat Fakültesi
Biyoloji (SAY)
Biyoloji (İkinci Öğretim) (SAY)
Felsefe (EA)
Fizik (SAY)
Fizik (İkinci Öğretim) (SAY)
Kimya (SAY)
Kimya (İkinci Öğretim) (SAY)
Matematik (SAY)
Matematik (İkinci Öğretim) (SAY)
Psikoloji (EA)
Sanat Tarihi (SÖZ)
Sosyoloji (EA)
Tarih (SÖZ)
Tarih (İkinci Öğretim) (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyatı (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyatı (Ikinci Öğretim) (SÖZ)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (EA)
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (İkinci Öğretim) (EA)
Ekonometri (EA)
Ekonometri (İkinci Öğretim) (EA)
İktisat (EA)
İktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
İşletme (EA)
İşletme (İkinci Öğretim) (EA)
Kamu Yönetimi (EA)
Kamu Yönetimi (İkinci Öğretim) (EA)
Maliye (EA)
Maliye (İkinci Öğretim) (EA)
Uluslararası İlişkiler (EA)
Uluslararası İlişkiler (İkinci Öğretim) (EA)

Ilahiyat Fakültesi

Ilahiyat (SÖZ)
Ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğr (SÖZ)

MühendislikMimarlik Fakültesi

Çevre Mühendisliği (SAY)
Elektronik Mühendisliği (SAY)
Elektronik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)
Makine Mühendisliği (SAY)
Makine Mühendisliği (İkinci Öğretim) (SAY)
Mimarlık (SAY)
Tekstil Mühendisliği (SAY)
Tekstil Mühendisliği (İkinci Öğretim) (SAY)

Tıp Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Ziraat Fakültesi

Gıda Mühendisliği (SAY)
Ziraat Mühendisliği (SAY)

Bursa Sağlık Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)
Sağlık Memurluğu (SAY)
bursa devlet üniversitesi

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>