Eğitim Dünyası

Ülkelerin Milli Marş Geleneğini İlk Kim Başlattı?

ülkerin milli marşlarını ilk kim başlattı

Saygıdeğer okuyucularımız, milli marşlar bir ülkenin çok önemli  simgedir. Askerleri coşturan, milleti savaş piskolojisine hazırlayan milli düşünceyi ön plana aktaran bestelenmiş eserlerdir. Eski uygarlıklarda savaşta karşı tarafı ürkütmek, kaçırmak için sadece sözlü ve danslı olan marşlar, sonraki yıllarda Peru ve Yeni Zelanda yerlilerinin sesli müzik aletlerini dahil etmesiyle, diğer ülkeleri de teşvik etmiş ve birçok ülke aynı zamanlarda besteciler bularak marşlarını bestelemiştir. En eski milli marş; İngiltere’nin ulusal marşı olan God Save the Queen “Tanrı Kraliçeyi Korusun”’dur.

Ulus olma, milli olma, millet olma ruhunu milli marşlar, ulusal marşlar temsil eder. Almanya’nın resmi ulusal marşı yoktur. Bizim ülkemizde de Kurtuluş Savaşı’nın Londra Konferansı’nın gündemde olduğu, İkinci İnönü, Aslıhanlar, Dumlupınar savaşlarının henüz gerçekleşmediği zamanlarda Birinci Büyük Millet Meclisi “İstiklal Marşı”nı seçmiştir. Mehmet Akif Ersoy ‘un şiiri 12 Mart 1921’de kabul edilmiştir. 1930’dan itibaren Zeki Üngör‘ün bestesi milli marş olarak kabul edilerek çalınmaya başlandı. Askeri birliklerde, okullarda devamlı olarak okunmaktadır.

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>