Eğitim Dünyası

Ülkelerin Geçmiş Ve Gelecekteki Tek Trendi

Ülkelerin Geçmiş Ve Gelecekteki Tek Trendi


Bayrak: Belirli renk ve şekillerden meydana gelen, devletlerin ve milletlerin ayırt edilmesini sağlayan simgeler olarak bilinen, bağımsızlığın temsilcisi görevini üstlenen, farklı boyutlara göre kumaş üzerine yapılan ulusal sembollere bayrak denilmektedir. Her ne kadar daha geniş kapsamlı anlatım ve ifade edilme biçimine sahip bir nesne olsa da; bayrak net olarak ülkelerin kimliğinin ve bağımsızlığının resmedilesi olarak tanımlanmaktadır.

Ülkeler arası sınırlarda, belediyelerde, adalet saraylarında ve ülkelerin önemli merkezi sistemlerinde mutlaka yer almaktadır. Ülkelerin var olduğunun göstergesi olarak Ülke bayrakları göklere çekilmektedir. Bayrağın dalgalanması; o milletin ve ülkesinin bağımsızlığının devam ettiğinin göstergesi olarak anlamlandırılmaktadır.

Bayrak; devletlerin egemenliğini, bağımsızlığını ve şerefini temsil etmektedir. Bu nedenle, bir ülkede yaşayan vatandaşlar ya da misafir bireyler bulunduğu ülkedeki bayrağı saygı göstermesi gerekmektedir. Dil, nasıl bir devletin veya ülkenin varlığını temsil ediyor ise bayrakta o kadar varlığını, birliğini ve bağımsızlığını temsil etmektedir. Ülkelerin ve devletlerin, dünya üzerindeki diğer devletlerin varlığını kabul etmesi ve tanıması, bayrağını asabilmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Bağımsızlığını kabul ettirmiş ülkeler tarafından engellenmesi ve bayrağının göklere çekilememesi, o ülkenin bağımsızlığını kazanamaması demek olmaktadır. Bu nedenle bayrak apayrı bir önem ve işleve sahip bulunmaktadır. Kurumlar veya şirketlerde, kendi tasarımına has bayrak üretimi yaptırması sonucu tanınırlığı ve bilinirliğini arttırmaktadır. Ülke bayraklarından daha farklı amaçlar taşıyor olsa da; hedef kitle tarafından bilinirlik düzeyini arttırmakta ve müşteri potansiyelini yükseltmektedir.

Bayraklar sadece ülke bağımsızlığını ve manevi değerleri olan tek bayraktan ibaret olmamaktadır. Belirli kurum veya kuruluşlar, küçük çaplı işletmeler, gemiler, dernekler vs. kurulumlar kendi kurumunun tanıtımı için farklı ambiyanslarda bayrak imal ettirmektedir. Bayrak üretimi yapan firmalara bayrakçı denilmektedir. Türk halkının düğünlerde gelin çıkmadan önce kız ve erkek evinde bayrak asma işini yapan kişilerde bayrakçı adı verilmektedir.

Seçim bayrakları, parti bayrakları, spor kulüp bayrakları, plaj bayrakları, Naz bayrak, Doğuş bayrak, üstün bayrak, martı bayrak, olta bayrakları, şirket bayrakları, logolu bayraklar, Türk bayrağı, makam bayrakları, masa bayrakları, kırlangıç bayrakları, baskılı bayraklar vs. gibi bayrak çeşitleri bulunmakta ve isteğe göre üretimi yapılmaktadır.

Sancak, fors, bandıra, flama, gidon ve flandra gibi kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren bayraklarda bulunmaktadır. Bayrak imalatında kullanılan boya türleri, yapılan baskı çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Dijital baskı yapılan bayraklarda disperes boya kullanılmaktadır. Empirme baskı bayraklarda, su bazlı boya, serigraf baskıda ise plastik karışımlı boya çeşitleri kullanılarak üretilmektedir.

Güneşte kalma ve güneş görme süresinin uzunluğu ile genellikle sulu alanlara dikilen bayraklara olta bayrak denilmektedir. Kullanım yerine göre daha dayanıklı bayrak kumaşı ve direği gibi malzemeler kullanılarak üretilmektedir.

Bayrak, gündemden düşmeyen ve öneminden eksilme yaşamayan bir simgesel bir araç olması yönüyle birçok bayrak firmaları bulunmaktadır. Biraz bahsetmek gerekirse; Seçil bayrak, İzmir bayrak, ulusal bayrak, minenteks bayrak, as bayrak, oskar bayrak, ay bayrak, Ela bayrak, Asya bayrak, kılavuz bayrak, cevher bayrak, İrfan bayrak, rav bayrak, deveci bayrak gibi Türkiye’nin farklı illerinde bayrak üretimi yapan bayrak firma isimleri sayılabilmektedir.

Bayrak firmaları; istenilen ebatlarda ve boyutlarda, istenilen baskılarla, istenilen renklere de, istenilen kumaşla, istenilen sayıda istenilen zamanda ve istenilen kalitede bayrak üretimi yapmaktadır.

Resmi günlerde ve bayramlarda bayrak siparişinin çok olması, böyle günler için siparişlerin daha erken zamanlarda verilmesini gerektirmektedir. Bu sayede hem bayrak üretimi yapan firmalar hem de bayrak siparişi veren kurumlar mağdur olmamaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>