Eğitim Dünyası

Uçakların Uçma Mekanizması

uçak nasıl uçar

 

Uçaklar devasa varlıklar olmalarına rağmen o ağırlıkla nasıl uçtuğunu birçok kişi hep merak etmiştir. Uçak nasıl uçar ve uçağın uçma prensibi ya da mekanizması nelerdir soruları hep aklımıza takılmıştır. Şimdi size uçağın fizik kurallarına göre nasıl uçtuğunu açıklamaya çalışacağız. Uçağa kalkış anında 4 farklı kuvvet etki eder. Bunlar:

1-) İtme kuvveti

2-) Çekme Kuvveti

3-)  Yerçekimi Kuvveti

4-)  Kaldırma Kuvveti

İtme güccü motorlar tarafından üretilen ileri itiş kuvvetidir. Çekme kuvveti ise uçak havada ilerlerken ona ters yönde etki eden hava direncidir. Yerçekimi zaten uzayda yer kapyana tüm maddelere etki eden aşağı yöndeki kuvvettir ve son olarak da kaldırma kuvveti ise asıl uçmayı oluşturan kuvvettir. Bu da uçak havada hareket ederken kanatlarına uygunan basınç farkından dolayıdır. Uçak hava ilerlerken oluşan hava akımı neticesinde kanatlarının altına ve üstüne kuvvet uygulanır ve bu kuvvetlerden aşağıya uygulanan daha büyük olduğu için uçağın havalanmasını sağlar. Daha detaylı bilgiyi ise videomuzda görsel bir şekilde edinebilirsiniz. İyi seyirler.

Uçma Prensibi Tanıtım Videosu:

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>