Eğitim Dünyası

Uçak Gemisinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Bulundu?

uçak gemisinin ilk mucidi kimdir

Uçakların önemini arttıdığı şu günlerde askeri anlamda da yer edinmektedir. Özellikle kıtasal olarak farklı bölgelerde askeri üs kuramayan ülkeler varlıklarını devam ettirebilmek geniş kıtasal alanlarda hüküm sürebilmek için alternatif, denizlerde pist olarak kullanabilmeyi sağlayan yüzer hava alanları icat edilmiştir. Peki bu önemli göreve sahip tonlarca ağırlıktaki savaş gemilerinin mucidi kimdir, nasıl bulmuştur, nerden aklına gelmiştir. Savaş uçaklarının menzili kısa olduğu için okyanus aşırı savaşlarda uçağın savaştaki yerini alabilmesi için seyyar hava alanlarına ihtiyaç duyulmuş ve bunun neticesinde uçak gemileri inşa edilmiştir.

14 Kasım 1910’da sivil bir pilot olan Engene Ely tarafından hayata geçirilmiştir. Uçak Amerikan kruvazörü Birmingham’ın tahta kaplı güvertesinden havalanmıştır. Bu tecrübenin tersi 18 Ocak 1911 senesinde yine aynı pilot tarafından amerikan kruvazörü Pennsylvania’nın güvertesine inerek yapıldı. Bu denemeden sonra ABD Deniz Kuvvetleri uçak gemisi yapımına başladılar. Bunları Japonlar ve İngilizler izlediler.

uçak gemisi nasıl icat edildi

2. Dünya Savaşı sırasında da uçak gemileri büyük görevlerde bulunmuşlardır. Uçak gemileri sayesinde okyanuslarda denizaltılar rahat haraket imkanı bulmuşlardır. Sürekli hareket halinde oldukları için ve  hava alanı görevi yaptıkları için de ulaşılması zor yerler dahi, uçaklarla bombalanarak stratejik ve lojistik noktalar imha edilebilmiştir. Caydırıcı özelliği uluslararası konjöktürde çok yüksektir.  Uçak gemileri büyük olduğu için bir şehir gibi personelin her ihtiyacına cevap verecek tesisleri de
vardır. Moral yönünden personele karayı özletmeyecek imkânlar tanıdığı için uçak gemileri uzun süre
denizlerde dolaşabilir.

Dünyada kimlerin uçak gemileri var?

ABD Deniz Kuvvetlerinde 1970’lere kadar denizaltı arama, tarama ve avlama (SVS) ve hücum (CVA) olarak iki tip uçak gemileri vardı. Bu uçak gemileri geniş kapasiteye sâhip, en modern araçlarla, sistemlerle donatılmıştır. Uçak gemileri kara birliklerini artırmak, indirme harekatı yapmak içinde helikopter de bulundurur. 2. dünya savaşının ardından 273 metre boyunda ve
42.500 DWT’luk gemiler üretilmiştir. Çok ağır hava şartlarında dahi süratli bir jet uçağının uçak gemisinin pistine inişi çok kolaylaşmıştır. Bunun için otomatik iniş radar sistemlerine ilâve olarak pistte hız kesen yakalama kanca sistemleri de vardır. 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>