Askeri Konular

Türkiyedeki Tüm Komando Tugayları Nerelerdedir?

türk komando birlikleri nerededir

Değerli okuyucularımız, bugün sizinle son yıllarımızın gözde birliklerimizden olan ve birçok operasyonlarda adından söz edilen komando birliklerimizi konuşacağız. Komando, fiziki ve teknik eğitimleri ile sayesinde yeteneklerini kullanıp kısa süre içerisinde hedefin ayrıntılı analizini yapıp hedefi imha eden, destek gelmese dahi görevi tamamlayan askerdir.Ülkemizde toplam olarak 5 adet komando birliği vardır ve bu komando birlikleri çeşitli illerde bulunmaktadır. Bu komando birliklerinin bazıları profesyonel bir hal almıştır. Diğerlerinde ise geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Teçhizat olarak Lazer Noktalayıcı, Gece Görüş Gözlüğü, Gece Görüş Dürbünü, Termal Kamera silah olarak; G3, MPT76, G41, HK33, M16, M240 hafif makinalı tüfekler; Browning M2HB ağır makinalı tüfekler kullanabilirler. Görevden göreve bunlar değişiklik gösterebilir. 

1.Komando Tugayı Nerededir?:

Kayseri ilimizde bulunan 1.Komando Tugay Komutanlığı Hava İndirme Tugayı ismiylede tanınmaktadır. Ülkemizde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı bulunan ve 5 Komando tugayından bir tanesidir. Bu tugayda her sınıftan asker bulunmaktadır. Dağ eğitimiyle beraber Paraşüt eğitimi de verilmektedir. Kıbrıs Barış Harekatında görev alan bir Birlik olmasıdır. Özellikle Güneydoğuya operasyon için gönderilmiş ve 222 gün süren bu operasyonlarda 7000 civarında asker olmasına rağmen 1 asker bile şehit verilmemiştir.

Bolu 2. Komando Tugayı Nerededir?:

Bolu’da bulunmaktadır. Tamamı profesyonel askerden oluşan bir komanda tugayıdır. 2010 yılı itibariyle tamamen profesyonel askerden oluşmuş bir yapı kazanmıştır. Kıbrıs Barış Harekatına katılmış bir tugaydır ve İç güvenlik için yapılan sınır ötesi operasyonlarında da bulunmuştur. Efsane Tugay olarak adlandırılır. Bu tugaya iki kez Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası verilmiştir.

türk komandolarının birlikleri

3.Komando Tugayı Nerededir?:

3.Komando tugayı Siirt ilimizdedir. Güneydoğudaki operasyonlar için kritik noktadadır. En önemli özelliği 2010 Yılı itibariyle profesyonel bir yapıya kavuşmuş olmasıdır. Tugayın bütün askerleri profesyonel askerdir. 3.Tugay Komutanlığının tüm birimleri Siirt Merkezinde bulunmaktadır fakat ikinci Tabur yine Siirt ilimizin Eruh ilçesinde bulunmaktadır.

4.Komando Tugayı Nerededir?:

4.Komando tugayı Tunceli’dedir. 2010 yılından itibaren Profesyonelleşmeye başlamıştır. Bu komando tugayı özellikle İç güvenlik açısından çok önemli görevler üstlenmiş bir komando tugayıdır. Terörle mücadelede aktif birçok görev almaktadır. 8.Kolordu komutanlığına bağlı bir tugaydır.

5.Komando Hakkari Dağ ve Komando Tugayı Nerededir?:

Ülkemizin en aktif tugayıdır. Çünkü özellikle PKK ile mücadelede kullanılan bir tugaydır. Zaten bu tugayın oluşturulmasındaki en büyük sebep PKK ile mücadeledir. Adında anlaşılacağı üzere Hakkari ilimizdedir. Tabur düzeyinde olan bu birlik daha sonra Tugay sınıfına yükseltilmiştir. En önemli komutanları Korgeneral Hasan Kundakçı ve Osman Pamukoğlu olarak gösterilmektedir. Çünkü bu iki komutan döneminde bu komutanlıkta çok önemli adımlar atılmıştır. Tuğgeneral Osman Pakumoğlu döneminde PKK ile oldukça başarılı şekilde mücadeleler verilmiş ve bu komutanlığın savunma düzeninden saldırı düzenine geçilmesi sağlanmıştır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>