Eğitim Dünyası

Türkiye’de Hangi İlde Toplam Kaç Tane Fabrika Var?

türkiyede hangi ilde toplam kaç tane fabrika bulunuyor

Merhabalar girişimci duslerkulup misafirimiz 🙂 Endüstrilerin gelişimi fabrikaların üretimleriyle oldu. Fabrika aslında üretimevi anlamına gelmektedir. Sanayi ürünleri vasıtalarıyla ürünleri tüketime hazır hale getirme yeridir. Venedikliler tarafından kullanılmış olan Venetian Arsenal tersanesi fabrika örneklerinin ilki sayılabilir. 2000 yılına kadar ülkemizde 14 tane sadece fabrika vardı. Şeker fabrikaları bunun başındaydı. 2000li yılların başından itibaren bugüne kadar son yıllar itibariyle ülkemizde çok sayıda fabrika kuruldu. Fabrika patronlarının başında Ülker grubu yer almaktadır. Ülker grubuna ait 61 tane, Anadolu grubunun ise 50 tane fabrikası bulunmaktadır. Koç ailesinin fabrikaları ise 46 tanedir. Coca Cola fabrikasıda oldukça fazla fabrikası ülkemizde yer almaktadır.

Türkiye’de Hangi İlde Toplam Kaç Tane Fabrika Var?

Anadolu’nun 18 büyük ilinde, 2001 ‘de 7 bin 703 fabrika varken bu sayı yüzde 139’luk artışla bugün 18 bin 381 ‘e ulaştı. Bursa, İzmir ve Kocaeli 13’er OSB ile en fazla yapılanmanın bulunduğu iller olarak ön plana çıkarken, bu illeri sırasıyla Ankara ve Tekirdağ izliyor.

türkiyede hangi ilde toplam kaç tane fabrika var

Türkiye’de ki hangi illerde Sigara fabrikaları vardır: İstanbul, Manisa, İzmir, Samsun, Tokat, Adana, Malatya ve Bitlis illerimizde sigara fabrikaları bulunmaktadır. En kaliteli tütün Manisa Şark Tütünüdür.

Türkiye’de ki hangi illerde Otomobil fabrikaları vardır: İstanbul, Bursa, İzmir, Adapazarı illerimizde otomotiv sektörü gelişmiştir ve otomobil fabrikaları bulunmaktadır.

Türkiye’de ki hangi illerde Petrol Rafinerisi vardır: İzmit, İzmir, Kırıkkale, Mersin ve Batman şehirlerimizde petrol rafinerileri bulunmaktadır.

Türkiye’de ki hangi illerde Demir-Çelik Fabrikası vardır: Zonguldak(Ereğli), Karabük, Hatay (İskenderun) şehirlerimizde Demir-Çelik Fabrikası bulunmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>