Eğitim Dünyası

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında Staj Nasıl Yapılır?

Merhabalar değerli duslerkulup okuyucularımız, bugün sizlere meslek liseleri, önlisans (meslek yüksek okulları) ve lisans öğrencileri için zorunlu olan Türkiye’nin en büyük kurumlarından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında staj başvurusu ve staj dönemleri hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), ülkemizin devlete ait olan en büyük kurumlarından birtanesidir.Türkiye genelinde Batman,Adıyaman ve Trakya olmak üzere 3 bölge müdürlükleri bulunmaktadır.Genel müdürlük ise Ankara’dıdır.Batman’da 1948 yılından beridir arama, sondaj, üretim ve rafinaj çalışmaları ülke geneli için öncü olmuştur.Ülkemizdeki ilk petrol keşfi, 1945 yılında MTA tarafından Raman Sahasında yapılmıştır.Adıyaman sahası ise Batman’ın ardından 1971 yılında Kahta-1 Kuyusunda Adıyaman Bölgesindeki ilk petrol keşfi gerçekleştirilmiştir.Trakya bölgesinde ise doğalgaz çalışmaları yapılmaktadır.Ben Batman meslek lisesinde kimya bölümünde okudum.Okulumuzun zorunlu olarak kış sezonunda Batman TPAO merkez laboratuvarında 8 ay boyunca resmi olarak staj yaptım.Stajda öğrencilere ödenmesi gereken ücretler resmi olarak vardır.Meslek lisesi öğrencilerine asgari net ücret tutarının; 20 ve üzeri personel çalıştıran işyerlerinde %30, 20 personelden az çalışan iş yerlerinde ise %15 inden az ücret ödenememe koşulu vardır.Fakat yaz döneminde staj yapan meslek yüksek okulu ve lisans öğrencilerine bazı kurumlar ücret vermemekteler.Fakat TPAO bu kapsamda değildir ve 2014 itibariyle 340 lira 30 iş günü için ödeme yapmıştır.Yıllık asgari ücretin artışına göre bu maaşlarda da artış göstermektedir.Staj ortamı herzaman sıcakkanlıdır.Stajda size çalışacağınız yere göre gerekli koruyucu ekipmanlar verilecektir.İlk gün seminer verilecektir.Ardından birimlerinize dağıtılıp staj süresinde orada eğitim göreceksiniz.Stajınızda güvenlik önlemlerine ve üstlerinize mutlaka saygıda kusur etmeyin.Staj defterlerinizi doldurmanız için hergün düzenli tarih atarak not defterinize not tutun ve bunları son hafta staj defterinize doldurun.Biriminizdeki en yetkili kişiye onaylatmalısınız.Aksi takdirde stajınız tamamlanmamış sayılır.

Zorunlu stajınız kış aylarında ise meslek liseleri için eylül ayında stajınızı yapmak istediğiniz bölge müdürlüğündeki Tpao staj işleri ile ilgilenen birime gidip başvuruda bulunmalısınız.Önlisans ve lisans öğrencilerinin zorunlu stajlarını yaz aylarında yapmak istiyorsalar eğer genel müdürlüğün internet sayfasından ön başvuru yapmaları gerekmektedir.Ön başvuru tarihleri Şubat ve Nisan ayları tarihlerinde www.tpao.gov.tr/staj site adresine girerek ön başvurunuzu yapmalısınız.Aksi takdirde yaz stajından mahrum olabilirsiniz.Staj dönemleri I. dönem Haziran-Temmuz, II. dönem Ağustos – Eylül olmak üzere öğrenci yoğunluğuna göre iki gruba ayrılıyor.Tpao’nun staj için tek başvuru şartı traskript ortalamasının 4 üzerinden 2,5 ya da 100 üzerinden 70 ve üzerinde olanlar başvurabilmektedir.Başvuru sürecinin ardından belirtilen tarihte aynı site adresinde sonuçlar ilan edilip staj yapmaya hak kazananlardan aşağıdaki belgeler istenmektedir.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında Staj Başvuru Linki?

http://www.tpao.gov.tr/staj/Bilgi.aspx

TPAO Staj Başvuru Tarihleri:

Kısa dönem (yaz dönemi) beceri eğitimi başvuruları 01-30 Nisan tarihleri arasında, uzun dönem beceri eğitim (Meslek Lisesi Öğrencilerinin Eylül-Haziran arası eğitim yılı için) başvuruları 01 Haziran – 30 Temmuz tarihleri arasında. Kısa Dönem (Kış Dönemi) beceri eğitimi başvuruları 01-20 Aralık tarihleri arasında online olarak yapılabilecektir. Başvuru tarihleri için mutlaka TPAO’yu arayarak bilgi alınız.

TPAO ‘da staj yapmak için istenen belgeler:

Meslek liseli öğrencileri için:

-Meslek eğitimi sözleşmesi

-Sigorta giriş bildirgesi (üniversiteniz tarafından almalısınız staj yapacağınız tarihleri içermektedir.)

-Ziraat Bankası hesap kartı (içinde iban ve hesap numaranız yazılı olmalı)

Yüksek okul(MYO) ve lisans öğrencileri için:

– Öğrenci Belgesi ( resmi başvurular için)

– Başvuru dilekçesi (bireysel başvurular için)

-Sigorta giriş bildirgesi (üniversiteniz tarafından almalısınız staj yapacağınız tarihleri içermektedir.)

-Ziraat Bankası hesap kartı (içinde iban ve hesap numaranız yazılı olmalı)

Not: Başvuru Dilekçesinde; Staj yapılmak istenilen tarih aralığı, okul, bölüm, sınıf ve zorunlu staj olup
olmadığı açıkça belirtilmelidir.

TPAO örnek staj başvuru dilekçesi:

 

TPAO GENEL MÜDÜRLÜK  TELEFON NUMARASI VE ADRESİ:
Adres Söğütözü Cad. No:27 06520 Söğütözü / Ankara
Telefon (0.312) 218 5800
Faks (0.312)2 287 5124
Email info@tppd.gov.tr
Müşteri Hizmetleri 444 4487

TPAO BATMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TELEFON NUMARASI VE ADRESİ:

Adres TPAO Batman Bölge Müdürlüğü İş güvenliği Binası, No: 217 Batman
Telefon (0.488) 213 2710 / 213 6843
Faks (0.312) 213 3914

TPAO TRAKYA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TELEFON NUMARASI VE ADRESİ:

Trakya Bölge Müdürlüğü’nün İletişim Adresi:
P.K. 39750 Lüleburgaz – Kırklareli
Tel: (288) 417 38 90
Faks: (288) 417 22 03

TPAO ADIYAMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TELEFON NUMARASI VE ADRESİ:

Türmüz Yolu Üzeri 02040 Adıyaman
Tel: (416) 227 28 11
Faks: (416) 227 28 07-18

Not: Staj ile ilgili tüm sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bize aklınıza takılanları sorabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Merhaba ben lisans iş güvenliği bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim, tpao iş güvenliği staj alımı varmı?

 2. Mrb iyi günler başvurdugumuz stajlar ne zaman acıklanır aca bilgi alabilirmiyim başvuru 10 Nisan da yapıldı

  1. @nazli T.P.A.O genelde ihtiyaç olduğu bir bölümdür. Fakat şuanki dönemde stajer temini konusunda azalmaya gidilmiştir. Siz T.P.A.O öğrenci işleriyle irtibat haline geçin. Umarız olumlu bir dönüş alırsınız.

   1. Teşekkür ederim. Başvuru hakkında biraz bilgi verir misiniz. Tp nin kendi sitesinden mi başvuruda bulunacağım.

    1. @Nazli Evet TPAO kurumunun http://www.tpao.gov.tr/staj ve http://www.tpao.gov.tr adreslerini takip ederek, kısa dönem (yaz dönemi) beceri eğitimi başvuruları 01-30 Nisan tarihleri arasında, uzun dönem beceri eğitim (Meslek Lisesi Öğrencilerinin Eylül-Haziran arası eğitim yılı için) başvuruları 01 Haziran – 30 Temmuz tarihleri arasında. Kısa Dönem (Kış Dönemi) beceri eğitimi başvuruları 01-20 Aralık tarihleri arasında internet sayfası üzerinden yapılabilinecektir. Başvuru tarihleri için mutlaka TPAO’yu arayarak bilgi alınız.

     1. mrb staj basvuru linkleriniz aktif degil bu sorunu nasil giderebiliriz acaba ?

 3. maden mühendisliği öğrencisiyim türkiye petrolleri büro stajı yapmam bana mesleki katkısı olur mu sizce ?

  1. @emre çolak elbette mesleki açıdan kurumsal firmalarda staj yapmanın katkısı olacaktır. Olabildiğince teknik konularda tecrübe edinmeye bakmalısınız. Çünkü referans olarak T.P.A.O ‘yu gösterdiğinizde teknik bir soru sorulduğunda yeterli cevap vermek sizin için ayrı bir avantaj olacaktır. Başarılar dileriz 🙂

 4. Enerji sistemleri mühendisliği okuyorum stajım atölyede olacak şekilde söylendi cnc torna tezgah olan bir alanınız var mı

 5. merhaba,
  ben ahmed kenco . yabancı uyurukluyum. van/ yüzüncüyıl üniversitesinde okuyorum. kimya mühendislik 2. sınıf öğrencisiyim. stajımı kurumunuzda yapabilir miyim?

  1. @Ahmed Kenco öncelikle TPAO kurumu bizler değiliz. Sadece staj yapmak isteyenler için tecrübelerimizi aktarıyoruz yol gösteriyoruz. Konu içerisinde staj başvuru dönemleri v.s belirtilmiştir. Kimya mühendislikleri TPAO bünyesinde Batman, Adıyaman, Ankara gibi bölge müdürlüklerinde staj yapma imkanları vardır.

  1. @Ahmet Hamdi Türkiye Petrollerinin son zamanalarda stajer alım politikası değiştiği için konu ile ilgili olarak genel merkezi aramanız gerekmektedir.

  1. @hasan ayten şuanda staj başvurusunun mevsimi olmadığı için kabul edildiğini düşünmüyoruz. Fakat TPAO’nun resmi web sitesinden kontrol edebilirsiniz. Genel müdürlüğü arayarak ulaşım sağlayıp bilgi edinebilirsiniz.

 6. Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. Yazın laboratuvar stajını firmanızda yapabilirmiyim? Hangi illerde yapabilirim?

  1. @alparslan Dereci Öncelikle T.P.A.O kurumunun yakından uzaktan bizimle alakası yoktur. Sadece staj yapacak öğrencilere fikir olması açısından bu bilgiler paylaşılmaktadır. T.P.A.O kurumunun ihtiyaç duyduğu staj yerlerini staj başvuru zamanında web sitelerinde görebilirsiniz.

  1. @gözde evet bilgisayar programcılığı bölümüde stajer olarak yapabiliyor fakat alımlara bağlı olarak değişebiliyor. Her yıl bu bölümden stajer alımı yapılacağı konusunda kesinlik yok.

 7. Lisans öğrencisiyim kış ayı stajı için başvuru tarihlerini öğrenebilir miyim ?

  1. @burcu sertel türkiye petrolleri anaonim ortaklığı kış staj tarihlerini resmi web sitelerinin staj ekranından kontrol ederek bulabilirsiniz.

 8. Adıyaman/Kahta Mesleki Eğitim ve Teknik merkezi lisesinde okuyorum staj başvurumu nasıl yapacağımı nezaman yapacağım hakkında bir bilgim yok tur yardımcı olunursa sevinirim.

 9. aslen batmanlıyım ve stajımı burda yapmak istiyorum. ortalamam 2.50 yi gecmezse yapamicakmıyım ? bence biraz esneklik gösterılmesı lazım..

 10. 2015 yılı stajımı kurumunuzda yapmak istiyorum ve kış stajı başvurusunda bulundum. yaz için ayrı başvuru varmış bilmiyordum. eğer staj başvurum onaylanırsa bunu yaz stajına çevirme hakkım var mı?

  1. @hamiyet köse öncelikle şunu belirtelimki TPAO kuruluşu ile yakından uzaktan alakamız bağlantımız kesinlikle yoktur. Stajer başvuruları için tecrübelerimizi siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz.Sorunuza gelecek olursak kış staj başvurusu ve yaz staj başvurusu farklı tarihlerde alınmaktadır. Mart, Nisan ayları civarında yaz staj başvruları alınmaktadır.Dönüştürme durumu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>