Eğitim Dünyası

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde Staj Nasıl Yapılır?

tüpraşta staj nasıl yapılır

Değerli düşler kulüp okucuyularım, bugün sizlere Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde yani kısaltılmış adıyla TÜPRAŞ’ ta zorunlu olarak yapılması gereken meslek lisesi,önlisans ve lisans öğrencileri için zorunlu olan stajı nasıl yapacakları hakkında detaylı bilgi paylaşacağım.Tüpraş’ta staj dönemleri, alınan maaş,staj için gerekli belgeler,staj için hangi tarihler aralığında başvuru yapılması gerektiği,stajda uyulması gereken kurallar gibi merak edilen soruların tümüne detaylı olarak sizlere sunacağız.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, Zorunlu stajımı Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde (TÜPRAŞ) yaptım. Staj sürecim boyunca izlenimlerimden bahsedeyim size.Tüpraş Nisan ayı civarlarında yandaki linkten online olarak başvuruları kabul etmektedir.

https://www.tupras.com.tr/staj-basvurusu

tüpraşta staj yapmak için istenilen belgeler

Stajınızın ilk aşaması olan başvurunun ardından belittikleri tarihte mülakat listeleri açıklanmaktadır.Tüpraş insan kaynakları personeli tarafından sözlü mülakata alınacaksınız.Mülakatta bana Tüpraş hakkında ne bildiğimi, neden Tüpraş’ta staj yapmak istediğinizi, Tüpraş’ın neler ürettiği hakkında ve bölümünüzle ilgili bir takım sorular sorulabilinir.Mülakatınız tamamlandıktan sonra açıklanma tarihinde stajerliğiniz kabul edilmişse eğer başvurduğunuz e-mail adresinize bir posta gelecektir.İnsan kaynaklarından hangi dönemde staj yapacağınız ve hangi belgeleri hangi süre içerisinde kendilerine ulaştıracağınız hakkında bilgi verecektir.Daha sonra stajınızın başlangıcının ilk gününde şirket doktoru tarafından sağlık muayenesinden geçiyorsunuz.Oradan da onay alırsanız eğer 1 günlük seminer verilecektir.Seminerde Tüpraş hakkında genel uyulması gereken kuralar,tedbirler,güvenlik önlemleri ve acil durumda  aranması gereken telefon numaraları ile ilgili bilgiler verilecek.Ertesi gün işgüvenliği ile alakası baret,gözlük,iş elbiseniz temin edilip stajınızı yapılacağınız birimlere teslim edileceksiniz.Stajınız boyunca sabah 8 akşam 5 mesaisine uymaya özen göstermelisiniz.Stajınızda düzenli olarak günlük not tutmaya dikkat edin çünkü stajınız bitmesine yakın staj defterinizi doldurmanız gerekecek sonradan sıkıntı çekmeyin ve mümkünsede staj sonlanma tarihinizden 1.5 hafta evvel doldurursanız tam rahat olursunuz.Meslek lisesi öğrencilerine asgari net ücret tutarının; 20 ve üzeri personel çalıştıran işyerlerinde %30, 20 personelden az çalışan iş yerlerinde ise %15 inden az ücret ödenememe koşulu vardır.Tüpraş’ta önlisans ve lisans öğrencilerine bir miktar 30 iş günlük ödeme yapmaktadır.

Tüpraş’ta stajınız için olası istenebilecek belgeler:

-Sigorta Giriş Bildirgesi (mülakattan geçtikten sonra istenecektir.)

-Yapı Kredi Bankası’ndan adınıza açılmış hesap numarasının bulunduğu “Banka Hesap Cüzdanı” fotokopisi

 -İki adet nüfus cüzdanı fotokopisi

 -İki adet vesikalık fotoğraf

-Savcılıktan alınacak sabıka kayıt belgesi

-İkametgâh belgesi

-Hemogram ve açlık kan şekeri tahlilleri

-Okulunuzdan alacağınız ve stajınızın zorunlu olduğunu gösterir belge

-Okuldan onaylı genel not ortalamanızı gösterir belge

Tüpraş genel müdürlük iletişim adresleri:

Güney Mah. Petrol Cad. No:25 41790 Körfez Kocaeli
Telefon: 0 262 316 30 00
Faks: 0 262 316 30 10 – 316 30 11

Not: Staj ile ilgili tüm sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bize aklınıza takılanları sorabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. Gazi üniversitesi kimya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Not ortalaması ne kadar istiyorlar staj için öğrenebilirmiyimm?

 2. Merhaba, Tüprasa staj başvurusunda bulundum ve ilk aşama olumlu maile video soru gönderildi içeriği hakkında bilgi verirmisiniz?

 3. Ben tüpraş staj başvuru formuna önceden kayıt olmuştum ama şuanda giremiyorum şifremi unuttum yapıyorum ama şu anda kullandığım maile gelmiyor herhalde kapatmış olduğum mail adresine gidiyor . Kayıt yapabilmem için ne yapmam lazım . Tüpraş’ın insan kaynaklarını arasam halledilirmi
  Lütfen yardımcı olabilirmisiniz acilll!

  1. Tek bir tc kimlik numarası ile birkez üye olunabilindiği için mutlaka mail adresinizi güncellemeniz lazım. Eski mail adresinize giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Çözüme ulaşamazsanız Tüpraş insan kaynaklarından yardım alabilirsiniz.

 4. Hacettepe kimya ogrenciyim .Secmeli staj yapmak istiyorum izmirde eger basvuru yapicaksam nasil hareket etmeliyim

 5. Merhaba, ben fransa’da yasiyorum ve zorunlu staj yapmam gerek. Acaba yurt disinda stajyer kabul ediyormusunuz ?

  1. @naz Çok fazla sıkmazlar tabiki kurumsal şirket usül ve ölçülerini aşmadıkça. Görev alanınıza göre iş elbisesi giymeniz istenebilir.

 6. Merhaba, izmit rafinerisi için, stajyerlere servis imkanı sağlanıp sağlanmadığı hakkında bir bilginiz var mi?

 7. Tüpraş izmir rafinerisine yaz stajı için başvuru yaptım.Fakat orada kalabileceğim bir yer yok.Eğer kabul edilirse yurt imkanı sağlıyorlar mı? Sağlıyorlarsa ücretli mi veya ne kadar ? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. @sena bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığımız için sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz. (0232) 498 55 55 numarasının Tüpraş İzmir Rafinerisine ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

 8. Yaz stajımı tüpraş da yapmak istiyorum ama bana diyorlarki referans bulmalısın dediler önlisans rafineri bölümüm referansım yok kendi çabamla nasl orda staj yapabilirim

 9. yaz stajımı Tüpraş ta yapacağım bilgisayar mühendisliği okuyorum ilgili alanda stajyer kabulu oluyor mu?

  1. @sedanur merhabalar, bu konu ile ilgili TÜPRAŞ kurumuyla görüşmeniz gerekmektedir fakat genel itibariyle yaz ayı staj başvuruları nisan ayı civarında yapılmaktadır. Sömestr stajı yapacaksanız eğer TÜPRAŞ ile görüşürseniz daha doğru olacaktır.

 10. ankara bahcelievler mehmet rüştü üzel kimya meslek ogrencisiyim lise 3 teknik kimya bölümü okuyorum bu yaz staja gidicem ve tüpraşa gitmek istiyorum fakat lise 4 tem sonra üniversiteyi dışardan okuyup tuprasta calismak istiyorum boyle bi imkanim varmi tesekkurler

  1. @mustafa Tüpraş kurumunun işçi alım şartlarının ilk sırasında askerlik bulunmaktadır. Askerlik vazifenizi yerine getirmeden Tüpraş’ta çalışamazsınız.

 11. Merhaba izmit/kocaeli e.m.l acik ogretim öğrencisiyim lise 4 kış staji 9ay staj görmem gerekiyor pazartesi sali ve carsamba günleri,staj hafta sonuda okuluma gitmem lazim tanidik gerekiyorsa tanidik var stajimi yapiyor olarak gosterip normal isci olarakta hafta ici calisabilirim teşekkürler…

 12. Merhaba. Tüpraş’ta elektrik elektronik alanında zorunlu staj yapma olanağı var mı? Varsa hangi biriminde?

  1. @fatma Tüpraş’ta birimlerde uygunluk var ise eğer elektrik elektronik alanında staj ypama olanağı elbette vardır. Hatta bu bölüm için birçok devlet ve özel kurumda da staj imkanı bulmanız oldukça kolaydır.

 13. Kırıkkale Tüpraş rafinerisinde stajyer mühendis lojman veya benzeri bir yerde kalabilir mi kendim ankarada oturuyorum buraya servis olduğunu sanmıyorum o yüzden geri döndü mail olarak yapıldı bana belgeler isteniyor kalicam bir yer varsa teslim ederim hayırlısı ise olur ama boş yere belge goturmek istemem

  1. @Ömer Faruk stajerlik tecrübelerimize istinaden olarak belirtiyorum. Tüpraş gibi kurumlar stajerlere lojman tahsis etmemektedir. Fakat bunu insan kaynakları ile görüşebilirsiniz. Size özel olarak bir ayrıcalık yapılamayacağını sorabilirsiniz.

 14. Yaz stajı için maille geri dönüş yapıp birçok evrak istediler. Ama evrak tesliminden sonra yine değerlendirme yapılcakmış. Kabul edilmeme ihtimali var mı sizce ?

  1. @Gökay belgeleri toplamaktan dolayı çekince duymayın çok fazla vaktinizi almayacaktır. Diploma puanınız v.s gibi unsurlar iyiyse zaten çekince duymanızda sorun yoktur. Fakat son zamanlarda T.P.A.O stajer alımında eskiye oranla kota uyguladığı için tekrardan değerlendirme sonucunda herşeye hazırlıklı olmalısınız. Alternatifiniz mutlaka olsun. Sonuç için ise hayırlısı olsun.

 15. 2016 lisans yaz stajı başvuruları için henüz bir geri dönüş olmadı, bununla ilgili bilgi alabilir miyim? kabul edilmediğimiz için mi geri dönüş olmadı?

 16. Peki not ortalama icin en az ne kadar? Yabanci oldugum icin biraz zorluklar cektim dil acisindan ve not ortalamam 1in altinda suan , o ortalama ila staj yapabilir miyim orda ?

  1. @Reizky Fauzy not ortalamasınız sizi umutsuzluğa düşürmek istemem ama biraz düşük gibi görünüyor. Siz başvurunuzu yinede gerçekleştirin.

 17. ben staj başvurusu yaptım 1-15 mart arası başvuru süresiydi.şuan 28 marttayız hala cevap gelmedi bunun bir süresi varmı acaba (izmit rafinerisi)

  1. @bilal sonuçlar açıklanması 1 ay gibi bir süre almaktadır. Geri dönüş mail olarakta yapılabilmektedir. Staj sonuçları için tüpraş izmit rafinerisi ile görüşebilirsiniz.

 18. Kaynak atölyesinde yapıcam stajımı staj bittikten sonra orada kalma ihtimalim varmı nekadar maaş veririler

  1. @alpay hayır yoktur. TPAO tamamen kpss sınavı üzerinden alım yapmaktadır. Stajer olupta staj bitiminde kadrolu işçi olarak çalışmak mümkün değildir.

 19. Staj yapacagım bu yaz Tüpraşda nerede kalabilirim Tüpraşın yakınında, servis imkanı hakkında bilgi verir misiniz?

  1. @irem öncelikle hangi şehirde staj yapacağınızın bilgisini vermelisiniz. Tüpraş’ın içinde kalma imkanınız kesinlikle yoktur. Böyle birşeye kurumsal olarak müsade etmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>