Askeri Konular

Türk Yapımı Fırtına Obüsü Hakkında Bilgi

türk yapımı obüs

Fırtına obüsü tamamen Türkiye’de üretilen kundağa motorlu bir topçu silahıdır. Türk silahlı kuvvetlerinde topçu birliği tarafından kullanılıyor.  Güney Kore’nin teknik desteği ile yapılan fırtına obüsünün seri  üretimi Adapazarı’ndaki askeri tesislerde yapıldı. Modern kundağa motorlu obüs sınıfında yer almaktadır. Seri ve İsabetli atışlarıyla yüksek atış gücü imkanı sağlıyor. Fırtınaların silah atış kontrol sistemleri aselsan tarafından yapıldı. 40 kilometreye kadar menzili olan silah aynı hedefe art arda 3 mermi gönderebiliyor.

Şoför, nişancı, yardımcılar ve doldurucu olmak üzere 5 kişilik mürettebata sahiptir. Dizel motoru sayesinde yüksek manevraya sahiptir ve her türlü arazide rahatça hareket edebiliyor. Obüs atışını tamamlardıktan sonra sadece 30 saniye içinde yerini değiştirebiliyor. Böylece atış sırasında yerini belirleyen düşmana kolay hedef olmuyor. Elektrikle çalışan ve elektrikli sistemle kontrol edilen mermi doldurma sistemi sayesinde obüs ani atış için 15 saniyede 3 atım, sürekli atım için ise dakikada 2 atım gerçekleştirebilmektedir. Fırtına obüsü tam zırhlıdır ve nükleer, biyolojik, kimsayal silah korumasına sahiptir.

T-155 Fırtına Obüsü Tanıtım Videosu:

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>