Askeri Konular

TSK Jandarma Komando Nasıl Olunur?

jandarma komando nasıl olunur

Merhabalar değerli okuyucularımız bugün sizlere TSK’da Jandarma Komando nasıl olunacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı 2017/2 uzman erbaş alımı kılavuzuna göre jandarma komando, emniyet ve asayiş sınıflarında uzman erbaş alınacak. Komando, zorlu şartlarda görev yapabilen, iyi eğitimli ve savaşma gücü yüksek  özel eğitimli askere denir. Komando birlikleri er, erbaş, uzman erbaş, astsubay ve subay rütbesinde askerlerden oluşabilir. Jandarma sınıfında yer alan ve komando eğitimi almış askerler jandarma komando olurlar. İç güvenlik durumlarına gerekse diğer askeri koşullara müdahale etmek üzere eğitilmiş askerlerden oluşur. İl Jandarma Komutanlıklarında konuşlanabileceği gibi ilçelerde, karakollarda da görev yapabilir.

 tsk jandarma komando olma şartları

Sözleşmeli, muvazzaf ya da geçici olmasına bakılmaksızın Jandarma Genel Komutanlığı mensubu her asker jandarma komando olabilir. Subay ve astsubaylar, myo eğitimden sonra gerekli eğitimleri alarak jandarma komando olur. Erbaş ya da erler ise askere alınırken komando olmak istediğini belirterek jandarma komando olma şansına sahip olabilir. Jandarma erbaş olabilmek için ise adayların 25 yaşını bitirmemiş olmaları gerekiyor. Ayrıca askerlik hizmetinden terhisinin üzerinden en fazla 3 yıl geçmiş olması ve en az lise mezunu olmak da şartlar arasında yer alıyor.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>