Eğitim Dünyası

Trypanosoma Paraziti Hakkında Bilgi

Bu parazitin tanısı kan preparatlarında ve ileri dönemde beyin omurilik sıvısında tripomastigotların görülmesi ve serolojik tanı testleri ile konulabilir. Trypanosoma Gambiense türünün yaşam döngüsü Çeçe sineği ve insan arasındayken; Trypanosoma Cruzi’nin ise Redüvid böceği(Öpen Böcek) ile insan arasındadır.

Trypanosoma Gambiense Çeçe sineğinin ısırığıyla Metasiklik Tripomastigot insana geçer. Epimastigot ve Tripomastigot dönüşümleri sonucu tekrar çeçe sineğine ısırık ile geçer. Trypanoma Gambiense tripomastigotu periferik kan yayma materyalinde X100 boyutunda giemsa boya ile boyanarak izlenir. Yapısal olarak kamçı önden çıkarak gövde boyunca devam eder, serbest olarak sonlanır.

Tryponosoma Cruzi Öpen Böcek ( Redüvid böcek ) dışkısıyla insana bulaşır. Amastigot zamanla Trypanosoma  cruzi’ye döner ve ısırık ile tekrar öpen böceğe döner. Trypanosoma Cruzi Tripomastigotu periferik kan yayma materyaliyle X100, giemsa boyasıyla boyanarak incelenir. Şekil olarak “C” harfine benzer. Kinetoplast kitlesi büyüktür.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>