Eğitim Dünyası

Truva Atı (Troya) Kaç Kişiliktir Hakkında Detaylı Bilgi

truva atı kaç kişiliktir

Merhabalar sevgili okuyucularımız, Çanakkale’de bulunan ve kültür bakanlığı tarafından 2004 yılından beridir birebir benzerini yaptırdığı bir ahşap attır. Tarihsel bazda damga vurmuş bir yapıttır. En çok merak edilen ve cevabı bulunamayan Troya’nın yani Truva Atı’nın içerisine kaç asker sığa bildiğidir. Anadolu’da Çanakkale Boğazı’nın güney ucu yakınında, Hisarlık Tepesi üzerinde kurulmuş İlk Çağ kenti. Troya yerleşkesinin 2. katında bir kral sarayı yer alır. Troya II kenti tahrip edilerek ortadan kalktı. Bunun yerine kurulan Troya III. IV ve V kentleri küçük yerleşim birimleri kuruldu. Tunç devrinin en parlak dönemine rastlayan Troya VI. kentinde çanak çömlek biçimlerinde de büyük değişiklikler vardır. At izine de ilk kez bu katta rastlanmıştır.

truva atı hakkında detaylıca bilgi

Homeros’un “İlyada”, “Odissia” ve Vergilius’un Aeneas destanlarında sözü edilen ünlü Troya Savaşı’nın geçtiği kent, Troya VI ya da VII’dir. Troya VIII, İ.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş bir Yunan kolonisidir. Sonuncu kat olan Troya IX yerleşmesiyse bir Roma şehriydi. Troya yani Truva kentini ele geçirmek için ele geçirmek için oluşturulan mega boyuttaki attır. Düşmana hediye olarak gönderilen bu atın içerisine askerler yerleştirilmiştir. Akha ordusu kendine dev bir tahta at yaptırıp, içine komutan Odysseus önderliğinde askerlerini yerleştirir. Savaşın mağlubiyetini kabullenip yavaş yavaş geri çekilme numarasıyla komutan ve askerler içerisine saklanmışlardır. Truvalı askerler bu numarayı yutup zafer sarhoşluğuyla eğlenirken komutan odissia truva atından askerleriyle inip troya halkını ve askerlerini yoketmiştir. Truva atında binlerce askerin yer aldığı saklandığı tahmin edilmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>