Spor Dünyası

Triatlon Sportif Branşı Hakkında Genişçe Bilgi

triatlon sporu nasıl yapılır

Merhabalar saygıdeğer okuyucularımız, bugün sizlere Triatlon sportif branşını tanıtacağız. Bu spor eski Yunanca’da 3 adet sporun bir arada yapılmasına verilen isimdir. Dünyada ilk Triatlon yarışı 18 şubat 1978’de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve atletizmin arka arkaya yapılmasıdır.  Kişisel bir spordur heyecan dolu ve eğlencelidir. Sporcu bir branşa ait mesafeyi bitirdikten sonra kurallar dahilinde kıyafet değişim alanına girer üstünü değişir ve kaldığı yerden devam eder. Tek branşta başarılı olmak yetmemektedir. Tüm branşlarda yeterli seviyede olunmalıdır. Kontrollü fizik, taktik ve teknik sayesinde akılcılıkla kazanılabilecek bir spordur. Yüzme işlemi genelde açık deniz veya göllerde yapılır. Ve belirli bir parkur olduğu için belirli bir güzergah takip edilir. Akıntı yönü, hızını hesap eder. Eğer su sıcaklığı 25.5 Santigrad derecenin altında ise kıyafet tarzı mayo giyebilir. 

 

triatlon sportif branşı hakkında bilgi

Triatlon bisikleti turu ise profesyonel bisiklet sürücülüğüne göre farklılık gösterir. Atletizm turları ise Sprint, olimpik mesafe, half Ironman ve Ironman olmak üzere değişik mesafelerde yapılmaktadır. Bir yarışmacı, önündeki diğer bir yarışmacıyı en az 10 metre yakından takip edebilir. Buradaki amaç ise arkadaki sporcunun, önündekinin rüzgar çekiminden faydalanarak haksız bir rekabete yol açmasını engellemektir. Olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme (1.5 km), bisiklet (40 km) ve koşu (10 km) parkurlarından oluşur. Triatlon insan üstü güç gerektiren bir spordur.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>