Motorlu Araçlar

Toroid Akım Trafosu Nedir?

  1. Toroid Akım Trafosu Nedir?

Elektrik tesislerinin şebeke gerilim hatlarında çeşitli nedenlerden ötürü kaçak akımlar meydana gelebilmektedir. Bu kaçak akımlar tesise ve ekipmanlara ciddi zararlar verebilmektedir. Bu zararı önlemek için de pek çok koruma elemanı vardır. Ana pano ve tali panolarda en çok kullanılan koruma elemanı toroid kaçak akım trafosudur. 2013 yılından itibaren resmi gazetede yayınlanarak kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluktan itibaren de iş yerleri ve tesislerin can ve mal güvenliği artmıştır. Panosonic toroid akım trafoları kalite bakımın oldukça üst seviye de ve sıklıkla tercih edilir durumdadır.

 

Toroid Akım Trafosu Nasıl Çalışır?

Kaçak akımın mantığı, akım transformatörü sistemden geçen akımların eşitlik durumuna bakar. Sistemdeki akımların birbirine ters olduğu durumlarda, kaçak akım rölesinin bobini enerjisiz kaldığından ötürü bobin çekmez, eşitsizlik bozulduğunda ise bobin tekrar enerji kazanarak devreyi açar. Toroid trafosunun çalışma mantığı da bununla benzerdir. Farklı tamamen malzemelerinden kaynaklıdır. Toroid trafosu tek başına işlemsel bir ürün değildir. Beraberinde kullanılması gereken bir takım malzemeler vardır. Bu malzemeler kaçak akım trafosu, kompakt şalter, açtırma bobini ve toroid rölesidir.

 

Toroid Akım Trafosu ve Rölesi Bağlantısı Nasıl Olur?

Toroid akım trafosu panoya monte edilir, içinden pano besleme kablosu geçirilir. Busbar bakır bara toroid çemberinin içerisinden de faz nötr geçirilerek panoya enerji beslemesi sağlanır. Trafo içerisinden geçen akımların eşitlik durumuna bakıp, toroid rölesine sinyal gönderir. Röle kendisine gelen bu akım sinyallerini algılayıp kontak uçlarından çıkış verir, bu durum sonucunda röleye bağlı olan kompakt şalter açtırma bobinini enerjilendirir ve bu sayede şalterin açılmasını sağlar. Bu da pano ve elemanların korunmuş olmasını sağlar.

 

 

Toroid Akım Trafosu Kullanılan Alanlar

Telekomünikasyon alanında

Tıbbi alanda

Hatanelerde

Müzik aletleri

Balastlar

EMI filtresi

 

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>