Tıbbi Maske Kumaşları Nelerdir Detaylı Bilgi

Sevgili düşler kulübü okuyucularımız, tıbbi maske kumaşları nelerdir, neler yapılabilir detaylı bilgi vereceğiz size.tibbi maske kullanim alani 1 Tıbbi Maske Kumaşları Nelerdir Detaylı BilgiTıbbi maske kumaşlarında temel tekstil sektöründe kullanılan ürünler tercih edilmektedir. Sektörde nano geçirmezlik durumları önemli yer edinmektedir. Maskelerde biliyorsunuzki son salgın dönemlerinde nano maske kumaşları pek kullanılmadı, etkili bulunmadı. Kullan at maskeler daha etkili ve yararlı olduğu düşünüldü. 

Tıbbi Maske Kumaşlar Çeşitleri Nelerdir?

Spunbond kumaş, Spunbond (Tela), Meltblown kumaşlar gibi farklı türlerde kumaşlar bulunmaktadır.

tibbi maske kullanim alani 2 Tıbbi Maske Kumaşları Nelerdir Detaylı Bilgi

Spunbond Kumaş Nedir:

Spunbond (tela) tekstil sanayisinde çok çeşitli uygulamalarda kullanılan %100 polipropilen hammaddeden elde edilmiş ve diğer kumaşlardan farkı dokusuz (non-woven: örülmemiş, dokuma işlemi yapılmamış veya keçemsi) olarak tanımlan bir tekstil kumaş türüdür.

Tamamen geri dönüştürülebilir olan spunbond kumaşı 90°C sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Tela kumaşlar hidrofobik (su geçirmez) ve hidrofilik (su tutan) türleri mevcuttur.

Spunbond Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Çok katlı yapısından dolayı 3 mikrona (insan saçı yaklaşık 50 – 70 mikron) kadar %99.8’e varan alerjen ve toz tutucu özelliğine sahiptir. Dokusu sentetik olduğu için su ve nemden etkilenmez.

Meltblown kumaşlar spunbond kumaşlara göre daha pahalıdır. Çoğu maske üreticileri 3 katmanlı olarak tıbbi yüz maskelerini üretmektedir. İlk ve son katman spunbond, ortadaki katman ise meltblown olmaktadır. Mikrofiber yapısı sayesinde daha sık lif yapısına sahiptir. 0.5 – 5 Mikron çaplı mikrofiberler spunbond malzemeye göre daha yüksek filtreleme kabiliyeti göstermektedir.

tibbi maske kullanim alani 1 Tıbbi Maske Kumaşları Nelerdir Detaylı Bilgi

Tıbbi Maskelerde Kumaşın Filtreleme Özelliği

İplik (lif) sıklığına bağlı olarak kumaşların geçirgenliği veya filtre edebilme kabiliyeti ortaya çıkmaktadır. Özellikle N95 olarak isimlendirilen maskeler, 0.3 mikron boyutundaki partiküllerin en az %95’ini bloke etmesi gerekmektedir. Bu filtreleme aralıkları sebebiyle virüslerden korunma olanağınızı artırmaktadır. 

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>