Tahriş Olan Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

ada cayi demleme Tahriş Olan Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Sevgili duslerkulup.com takipçilerimiz, soğuk havalar herzaman bizler için zor bir durumdur. Bakteriler boğazımıza yerleşerek tahriş ediyor. Bitki çayları, hem öksürüğü hemde boğazın daha fazla tahriş olmasını engeller. Okaliptüs, papatya ve adaçayı gibi boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları vardır. Bitkilerle hazırlanan çaylar ve ağız gargaraları, boğaz ağrısı tedavisine oldukça yardımcı olurlar. Tuzlu gargara yapmakta size yeteri seviyede yarar sağlayacaktır. Tabiki doktora gitmeyi unutmamalısınız.

Adaçayı
Soğuk algınlığı denilince akla ilk gelen çay olan adaçayı boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. Adaçayına, bir kaç damla limon eklerseniz C vitamini ihtiyacınızı karşılarsınız. Ada çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayına 1 bardaklık kaynar su ekleyin ve 5 dakika kadar demleyin.

Meyan Kökü Çayı
Bitkinin çayını sıcak olarak içebilir ya da soğumaya bıraktıktan sonra gün içinde 3-4 kez gargara suyu olarak kullanabilirsiniz. Meyan kökü çayının aşırı tüketimi tansiyonu yükseltebilir ve potasyumu düşürebilir. Bu nedenle dikkatli kullanmanız, riske atmamak içinse gargara suyu olarak kullanmanız önerilir.

%name Tahriş Olan Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya Çayı
Sinirleri sakinleştiren ve uyku getiren papatya çayı iltihap önleyici özelliği ile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir. İş yerinde papatya çayı içmek uyku getirebileceğinden papatya çayını hazırlayıp soğuttuktan sonra bir şişeye koyarak gargara suyu olarak gün boyu kullanabilirsiniz.

Karaağaç Çayı
Karaağaç çayı karaağacın iç kabuklarından elde edilmektedir. Bu kabuk suyla temas ettiğinde jel benzeri bir maddeye dönüşür ve boğaz çeperini kaplayarak tahrişini azaltırken boğaz ağrısını da hafifletir.

Okaliptüs Çayı
Soğuk algınlığı ve grip için kullanılan okaliptüs, boğazı yumuşatırken, bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir. Bitkiyi çay olarak hazırlayabilir ya da kaynar suya 2-3 kaşık okaliptüs attıktan sonra buharını soluyarak burnunuzu, sinüslerinizi açabilirsiniz.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>