Eğitim Dünyası

Taenia Saginata Paraziti Hakkında Bilgi

 

Halk arasında Tenya olarak bilinen Taenia Saginata paraziti sestodlar grubundadır. Sığır ve insan arasında bir yaşam döngüsü vardır. Sığırların kas hücrelerinde bulunan Cysticercus bovis çiğ ve az pişmiş etlerle insana bulaşır. İnsan ince bağırsağında ince uzun bir ipe benzeyen erişkin Taenia Saginata halini alır. Daha sonra bunlardan oluşan halka ve sonrasında yumurta yapısıyla tekrar sığıra döner.

Taenia Saginata tanısı dışkı örneğinde ve selofan bant preparatında yumurtaların görülmesiyle konur veya düşürülen halkaların hasta tarafından getirilmesiyle de konulabilir.  Önemli özellik olarak düşürülen halkanın getirilmesi Taenia Solium’dan ayırıcı tanıyı da sağlar. Taenia Saginata ve Taenia Solium yumurtaları aynı görünümdedir. Taenia Solium domuz etiyle bulaşır. Türkiye’de ilk olgu imroz adasında görülmüştür. Taenia Saginata yumurtası Nativ-lügol/ selofan bant preparat materyali incelenerek görülür. X40 büyütmede bakılır ve oval ya da yuvarlak iki çeperli, çeperler arasında enine çizgileri olan bir görünüme sahiptir. Ayrıca içinde üç çift çengelli onkosfer var. Taenia Saginata gebe halkası ise anüsten düşürülür ve hasta tarafından getirilen materyalle incelenir. Carmen boya ile boyanarak X10 büyütmede mikroskop altında dikdörtgen şekilli uterus ya dalları olan bir yapı olarak görülür. Ayrıca yanda genital delik vardır ve düzensiz sıralanmıştır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>