Stres ve Kaygıya Faydalı Olan Sakinleştirici Bitki Çayları

papatya %C3%A7ay%C4%B1n%C4%B1n faydalar%C4%B1 Stres ve Kaygıya Faydalı Olan Sakinleştirici Bitki Çayları

Merhabalar düşlerkulüp ziyaretçilerimiz, günlük yaşantımız kaynaklı stres, kaygı ve uykusuzluk hepimizin temel problemi. Bu problemlere çözüm olması amacıyla birçok meditasyon terapi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat sadece ruhsal tedavi yeterli değildir. Somutsal olarak doğadan da faydalanmalıyız. Bitkilerin en büyük özellikleri doğal olmaları ve herhangi bir yan etkiye sahip olmamalarıdır. Sakinleşmek, stresi azaltmak için bitki çaylarından papatya, kediotu kökü, çarkıfelek,  melisa, sarı kantaron çaylarını deneyebilirsiniz. Tabiki doktor tedavisini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bitkiler sizin yan destekçiniz olacaktır. Sakinleştirici bitki çaylarının beyinde salınan kimyasalları ve sinir sistemini etkileyen bitki çaylarının bazı yan etkileri olabilir. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var ise eğer etkileşime girebilirler. Bu açıdan dolayı dikkatli olmalısınız. Unutmayın ki herşeyin fazlası zarardır.

Papatya Çayı
Papatya anti bakteriyeldir ve kas spazmlarını hafifletici özelliği vardır. Ayrıca mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de tavsiye edilir. Papatya çayı ülkemizde de sakinleştirici etkisi ile stresi azaltmak, uykuya geçişi kolaylaştırmak için kullanılıyor. Papatya çayını hazırlamak için kurutulmuş papatyadan 2 yemek kaşığı önceden kaynamış suya atarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. Tatlandırmak içinse bal kullanabilirsiniz. Çayı içtikten sonra sinirlerinizin gevşediğini ve rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Kediotu Kökü Çayı
Sakinleştirici bitki çayları arasında en etkili olanlarından biri de kediotu çayıdır. Uykuyu teşvik eden, stresi ve kaygıyı azaltan bitki geleneksel olarak kullanılmaktadır. Alprazolam ve diazepram gibi bazı reçeteli anti-anksiyete ilaçlarıyla benzer etkiyi yaratarak beyinde gama amino butirik asit (GABA) miktarını arttırır. Kediotu çayı hazırlamak için bir demlik kaynar suya 1-2 çay kaşığı kuru kediotu kökü atın ve 10 dakika demleyin. Kediotu kökü çayı 1-2 saat sonra etkisini göstermeye başlar.

melisa %C3%A7ay%C4%B1n%C4%B1n faydalar%C4%B1 Stres ve Kaygıya Faydalı Olan Sakinleştirici Bitki Çayları

Çarkıfelek Çayı
İyi bir sakinleştirici, stres alıcı ve kaygı giderici olarak kullanılabilir. Etkileri kediotu kökü çayı kadar yoğun olmamaktır. Fakat orta dereceli stresi hafifletmek için idealdir. Çayı hazırlamak için 2 bardaklık kaynar su bulunan demliğe 2 çay kaşığı kuru çarkıfelek atıp 10-15 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Melisa Çayı
Depresyon ve kaygı tedavisinde yardımcı olarak kullanılan melisa çayı günde 2-3 bardak tüketilebilir. Bir bardak melisa çayı hazırlamak için bir fincanlık kaynar suya 2 çay kaşığı kuru melisa atıp 15 dakika demleyin. Süzdükten sonra balla tatlandırarak içebilirsiniz.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>