Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) Hakkında Bilgi

stamp Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) Hakkında Bilgi

 

Stabilize makinalı tüfek platformu Türk savunma sanayinin önderi olan Aselsan’ın özgün olarak geliştirdiği ürünlerden biridir. Makinalı tüfek vb silahların el ile kullanımı durumunda görüşü kısıtlayan olumsuz çevre koşullarında, hareket halinde veya hedefin hareketli olması halinde isabetli atış yapılması zorlaşmakta ve ayrıca nişancı karşıdan gelen ateşe hedef olabilmektedir. İşte bu silah yani Stamp silahın tüm bu zor koşullarda etkili bir biçimde kullanılmasına olanak vermektedir.

Stamp üzerinde bulunan termal ve gündüz görüş kameraları sayesinde gece ve olumsuz koşul şartlarında çıplak gözle seçilemen hedeflerin tesbit edilip otomatik olarak tanınmasını ve takip edilmesini sağlar. Ayrıca hedefe oldukça isabetli atışlar gönderir. Stamp monte edilen araçların hareketlerinden etkilenmemesi için stabilize edilmiştir. Böylece bağlı olduğu araç veya karşıdaki hedef hareket etse bile isabetli atış yapabilmektedir. Uzaktan kumanda sistemi sayesinde nişancı karşı atışlara hedef olmadan silahı etkili bir şekilde kullanabilmektedir.

Sistemde otomatik silah kurma, atışa yasak sektörleri tanıma özellikleri bulunmaktadır. Stamp sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik ve arama kurtlarma botlarında, çıkarma gemilerinde, zırhlı araçlarda, sınır karakollarında, gözetleme ve gücenlik kulelerinde kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir. Sistemde silah olarak 12.7 mm veya 7.62 mm makinalı tüfek veya 40 mm botbaatar kullanılabilmektedir. Ayrıca çeşitli görevler için farklı ekipmanlar eklenebilmektedir. Kumanda birimi ise kolay ve güvenli bir kullanım imkanı sunar. Hedefin uzaklığı, duruş açısı, kalan mermi sayısı, arıza uyarı sembolleri ve sistemin çalışma bilgileri bu ekranda yer alır. Stamp karada ve denizde olası zorlu şartlarda test edilmiş ve ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sıcak,soğuk,nem,elektromanyetik dalga testlerinden de başarıyla geçmiştir.

 

Aselsan Yapımı Stamp Tanıtım Videosu:

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>