Sonic Patlamalı Ses Dalgası Nasıl Oluşur Tehlikeli midir?

Z3OX2k Sonic Patlamalı Ses Dalgası Nasıl Oluşur Tehlikeli midir?

Sonic patlamalı ses dalgaları günümüzde sıkça duyulan yüksek frekanstaki hatta ışıktan sesin hızlı olma durumudur. Bu frekans yüksekliği sebebiyle patlama ve gümleme gibi sesler duyulmaktadır.

Sonik patlamalı ses dalgaları nasıl oluşur?

Ses hızı, deniz seviyesinde ve 21ºC sıcaklıkta yaklaşık 1235.5 km/sa’dir. F16 lar ve yeni nesil uçaklar ses hızını aştıkları zaman patlama vari sesler duyulur. Bu kimi zaman şiddetli gümleme, kimi zaman bir yere atılan bomba gibi. Bu açıdan sonik patlamalar insanlar arasında ürkütü gelebilir. Patlamalar şok dalgalarının havada oluştuğu duruma sonik patlama denir. Geniş arazili alanlarda yapılan uçuşlarda meydana çıkan sesler ürkütücülüğü daha fazla olabilir.

Ses Hızını Aşıp Sonik Patlamalar Yapan İlk Yolcu Uçağı:

İlk süpersonik uçuş, Amerikan Hava Kuvvetleri’nden Chuck Yeager tarafından Bell X-1 uçağı ile 1947 yılında yapılmıştır. Ses hızını aşan ilk yolcu uçakları ise 1960’ların sonunda piyasaya çıkan Tupolev Tu-144 ve Concorde’dur. 2 mach’e kadar çıkabilen bu süpersonik uçaklar, yaptıkları kazalar ve yüksek maliyetleri nedeniyle kullanımdan kaldırılmıştır.

Sonik Patlamanın Formülü:

Ses hızının altında hareket eden bir uçak sonik patlamaya neden olmaz. Uçak ses hızında gidiyor ise, formüle göre sinθ=1 olur. Bu da θ=90º demektir. Bu durumda, aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi, dalgalar öne doğru sıklaşır ve ses duvarında birikir. Biriken dalgalar birbirlerini güçlendirerek yüksek genlikte bir basınç dalgası oluştururlar. Bu dalga gözlemciye ulaştığında ise yüksek sesli bir patlama gibi algılanır.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>