Sonbahar Aylarında Bahçe Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

%name Sonbahar Aylarında Bahçe Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Değerli düşler kulüp okuyucularım.Bugünkü konumuzda sonbahar aylarında bahçe bakımı hakkında konuşacağım.Bahçe bakımını hobi haline getirip ve son zamanlarda moda olan organik sebze üretimi yapanlar için buna nasıl altyapı hazırlayacaklarını anlatmaya başlıyalım.Mesela gelecek yıl bahçemizde sebze yetiştirmek istiyorsak, şimdiden yapmamız gereken hazırlıklara değinelim. Bahçemizde 2 m eninde 3 m boyunda bir boşluk bırakmak, sebze bahçeniz için yeterlidir. Etrafına 30 cm ara ile kekik, biberiye ve lavanta fideleri kullanarak çit yapabilirsiniz.
Gelecek yıl dikeceğiniz sebze fidelerinin etrafının bordürü şimdiden diktiğimiz bu aromatik bitkilerle hazırlanmış olur. Toprak da çapalanıp işlenmelidir.Daha sonra temin ettiğimiz bakla tohumlarını (Mısır çarşısından ve semt pazarlarından bulabiliriz) ekebiliriz. Bakla sulanmak istemez. Yağmur suyu ile kışın sonunda çimlenecek ve baharda yetişmiş olacaktır.Baklalar çiçek açtıkları dönemde çapalanarak toprağa karıştırılır. Bu sayede baklanın köklerinde ve çiçeklerinde bulunan azot toprağı zenginleştirir. İlkbaharda toprak hazırlığımız bittikten sonra Mayıs ayında sebze fidelerimizi dikebilisiniz.

Çim alanların hazırlığı;

Toprak hazırlığı yapmaya başlayabiliriz.Önce çim ekmeyi planladığınız bölümdeki varsa yabani ot ve bitki kalıntılarını mümkün olduğu kadar kökleri ile çıkarıp temizlemek gerekir. Daha sonra çapalamak, toprağı işlemek sıkışmış toprak tabakasını havalandırmak, toprağın geçirgenliğini sağlar.Çimlenmeye engel olabilecek küçük taşlar varsa bunları elle toplamalı, kurumuş dal, bitki artıklarından temizlemelisiniz.
Bu aşamada humus ilave etmek toprağın organik yapısını zenginleştirir ve çimlerimizin uzun vadede sağlıklı, güçlü, güzel görünmelerini sağlar. 1 metrekareye 60 gr humus ilave etmek yeterlidir. Son olarak tesviye yaparak tırmık çekebilirsiniz.
Çim tohumunu metrekareye 60- 70 gr hesaplayarak serpebiliriz. Tohumların üzerini 1-2 cm örtecek şekilde elenmiş gübreli toprakla kapatmak ve ağır bir silindirle sıkıştırmak tohumların kuşlar tarafından yenmemesi için şarttır.Yağışlı olmayan günlerde sulama akşam ya da sabah saatlerinde yapılır. Sonbaharda ekilen tohumlar çok yüksek oranda çimlenme gösterir. Çok yararlı olan yağmur suyu yeni çıkan çimleri çok mutlu eder.

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...