Askeri Konular

Son Teknoloji Tank Zırhları Hakkında Bilgi

yeni nesil tanklar

Elektrik Patlatmalı Zırh
Elektrik patlamalı zırh İngiltere Savunma ve teknoloji labaratuarı tarafından geliştirilmektedir. Bu zırhta tankın üzerine kondansatörlerden oluşan bir kılıf giydiriliyor.Buzırh daha sonra yüksek elerji ile yükleniyor. HEAT mermisi tanka çarptığı zaman bu enerji boşalarak mermiyi patlatıyor. Şu an hala deneme çalışmaları ile yapılan bu zırhın gelcekte kinetik enerjili mermilere karşıda geliştirilmeye çalışılıyor.

Etkin Korunma Sistemleri
Aktif korunma sistemleri tepkisel zırhtan bir adım daha öteye gitmektedir. Bu sistemler gelen mermilere otomatik olarak karşı koymak için radar ya da başka bir tespit teknolojisi kullanırlar. Sistem düşman ateşi tespit ettiğinde, atışın yönünü hesaplayarak hedefe birkaç metre kala gelen mermiyi durdurmak için patlayıcı ile fırlatılan karşı mermiyi yönlendirir.
“Hard kill” savunma sisteminde tanka gelen roket ilk önce radar tarafından belirlenir. Daha sonra devreye karşı roketler girer ve gelen roket, karşı roketin patlamasıyla etrafa dağılan şarapnel parçaları ile imha olur. En bilinen “hard kill” savunma sistemlerini Sovyet yapımı Drozd ve İsrail yapımı “Trophy” savunma sistemidir. Bu sistemin başarısı kanıtlanmıştır ve Amerikan Ordusu tarafından kullanılmak üzere sipariş edilmiştir.
“Soft kill” savunma sistemleri ise günümüzdeki her modern ana muhabere tankında kullanılır. Bu sistemde gelen tehdidin imhası söz konusu değildir. Yapılan tek şey gelen tehdidin saptırılması ve şaşırtılmasıdır. Alev topu ya da sis bombaları en çok kullanılan “soft kill” savunma sistemleridir. Alev topu ısı güdümlü(IRR) tanksavarlara karşı, sis bombaları ise lazer güdümlü tanksavarlara karşı kullanılır.

Drozd: ilk aktif koruma sistemi, sovyetler birliği tarafından 1972-1982 yılları arasında A. Shipunova bağlı KBP dizayn bürosu olan Kompleks 1030M-01 tarafından bulundu.Drozd en çok bilenen aktif koruma sistemlerinden biridir. Rusya tarafından geliştirilmiş olup ilk kez Afganistan savaşında kullanılmıştır. 1983 yılında T-55A tanklarına takılan bu sistemler Afgan mücahitlerin, güdümlü tank füzelerine ve roket atarlarına karşı koymak için yapılmıştır.
Drozd radarı 24.5 GHz Doppler radar sinyaller göndererek 70 ila 700 m/s arasında bir hız ile tanka yaklaşan cisimi (roket veya füze) tespit edebilir.Daha sonra bilgisayar 107 mm çapında bir füze ateşler.Tanka yaklaşan füze tankın 7 metre yakınına geldiğinde bu füze patlar parça tesirli büyük bilyeler fırlatarak gelen roket veya güdümlü füzeyi havada patlatır. İlk önceleri ön tarafı 60°’lik bir açı ile koruyan sistem sonra geliştirilerek 120’lik bir koruma sağlamıştır. Ortalama olarak bir tankı açılan atışların yaklaşık olarak %80’ininden korumuştur. 30.000 dolara mâl olan bu sistem tankın yanında çarpışan piyadelere de zarar verdiği için çok büyük risk taşımaktadır.

shtora 1: Güdümlü roketleri, lazer mesafe bulucuları ve hedef işaretleyicileri karıştıran elektro optik bir sistem. ilk olarak t 80 ve t 84 tanklarında kullanılmış, daha sonra t 90 tanklarında da kullanılmaya başlandı. tehdit eden lazer kaynağı algıladığında sistem derhal aktif hale gelir. tank komutanı kulenin yönünü otomatik olarak tehdide doğru çeviren bir tuşa basar ve otomatik olarak sis havanları ateşlenir. oluşan yoğun sis perdesi, tankı lazer mesafe bulucu ve işaretleyicilere karşı perdeler. 360 derece koruma sağlar.

türk yapımı tank altay

arena: Rusya tarafından 1993 yılında geliştirildi. halen benzeri bir sistem mevcut değil. arena, monte edildiği tankı, tanksavar mermileri ile javelin ve tow 2b gibi yukarıdan gelen ve tepedelen diye de tabir edilen üsten vurmalı roketlerden korunmak maksadıyla tasarlanmıştır. tankın üzerine monte edilmiş çok yönlü radar, yaklaşan tanksavar mermi ve roketleri arayarak 50 m mesafede belirliyor. radar daha sonra tanktan 8-10 m mesafede hedefe kilitlenerek hedef bilgilerini bilgisayara aktarıyor. bilgisayar, kule etrafındaki koruyucu lançerlerden bir mühimmat seçip ve yaklaşan tanksavar mermi veya roketin mermi yolu üzerine ateşliyor. belirlenen noktada bilgisayar mühimmata sinyal göndererek hedeften 1,3 – 3,9 m mesafede patlamasını ve hedefi etkisiz hale getirecek bir parçacık alanı oluşmasını sağlamakta. sistem 0,2 – 0,4 sn sonra yeni bir hedef için otomatik olarak hazır hale gelmekte. 220-270 derecelik koruma sağlıyor.

galix: Fransız yapımı olan bu sistem, bir elektriki kontrol birimi ve kulenin gerisine yerleştirilmiş enfraruj yanıltıcı ve mühimmat lançerlerinden oluşmakta ve 3600 koruma sağlamakta. 80 mm’lik sis mühimmatı ile yanıltıcı mühimmatlar, 30-50 m arasındaki mesafelere tek tek veya gruplar halinde atılabilmektedir. reaksiyon süresinin 2 sn’den az olduğu (ki bu noktada güdümlü tanksavar mermilerinin en azından bir 4-5 saniye havada yol aldıklarını, mesafeye kadar bu sürenin yarım dakikayı geçebildiğini belirtelim) ve monte edildiği tankı muharebe sahasında bilinen bütün silahlara karşı şu şekilde korumaktadır: üzerinde bulunan 13 adet sis havan mermisi, 1200’lik bir bölgede 30 sn süre ile, yoğun bir sis perdesini aracın önünde oluşturmakta ve bu perde bütün optik ve enfraruj kontrollü silah sistemlerini köreltmektedir. aracın üzerinde kullanılan enfraruj yanıltıcı, güdümlü roketlerin mermi yolunu değiştirmektedir.
Bu savunma yöntemi çok basit kriptolamayla aşılmış, artık etkisiz kalmış bir sistemdir.

Fransız Leclerc tankı gibi birçok ana muharebe tankında, sis bombası rampaları aynı zamanda gözyaşartıcı gaz bombaları ve antipersonel el bombaları atacak şekilde de tasarlanmıştır. Bir çok İsrail tankında, içeriden kullanabilen ve engellerin arkasındaki hedeflere de saldırmaya olanak vererek antipersonel özellikleri arttıran küçük bir dik havan topu da bulunmaktadır. Diğer tankları da içeriden doldurulabilen sis/el bombası rampalarıyla donatmak için teklifler yapılmıştır.
Bazı tanklarda ise kısa süreli sis oluşturan sis bombaları yerine, sürekli sis üreten cihazlar bulunmaktadır. Genellikle sis üretmek için egzoz gazına yakıt püskürtülerek, yanmamış ya da kısmen yanmış parçacıkların yoğun sis perdesi üretmesi sağlanmaktadır.

Modern tanklar giderek, lazerli hedef bulucu veya mesafeölçerlerle hedef gösterildiğinde uyaran lazer uyarı cihazları gibi pasif savunma sistemleri ile donatılmaktadır.Diğer pasif savunma cihazları arasında, çoğunlukla antitank silahlarını yönlendirmek için kullanılan çok kısa dalga kullanan radar cihazları ile hedefe alındığında uyarı yapan radyo uyarı cihazları sayılabilir.
modern tanklar

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>