Skleroderma Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

a21 Skleroderma Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Skleroderma katı cilt demektir. Bu otoimmün hastalık cilde kuvveti ve elastikliği veren proteinin fazla üretilmesinden dolayı oluşan katılık ve bükülmezliktir. Bazı bireylerde iç organlara zarar verdiği de görülmüştür. Derideki problem, kolajenin çok üretiminden dolayı, geniş alana yayıldığı zaman, bu hastalığa dizgisel sertleşim (skleroz) veya geniş skleroderma adı verilir.Skleroderma her 2000 kişiden birini etkiler ve kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülür. Ayrıca siyahlarda da beyazlardan daha fazla görülür.

Belirtileri Nelerdir?
Sklerodermanın iki çeşidi vardır. Bunlar; sınırlı ve geniş sklerodemadır.

Sınırlı skleroderma yüz ve parmak üstündeki derinin, berrak ve rahatsız edici bir şekilde sıkılaşmaşıdır. Ter bezleri ve saç bezcikeri etkilenmiş olan alanlarda ufalır ve böylece cilt kuru ve tüysüz bir hal alır. Sınırlı skleroderma bazen kendi kendine ilerler. Hemen hemen her zaman, kan akımının ayaklarda ve ellerde sıkışmasını sağlayan ve bunları sıcağa ve soğuğa karşı hassas hale getiren Reynaud hastalığı ile birlikte ortaya çıkar.

Geniş skleroderma çok önemli iç organları (akciğer, böbrekler ve atardamar gibi) ve cildi etkileyen önemli bir durumdur. Raynaud hastalığı da hemen hemen her zaman mevcuttur. Hayatı tehdit edecek bir sonuca yol açabilir.

Skleroderma böbreklerdeki kan damarlarım etkilediğinde, yüksek kan basıncına ve böbreğin hasar görmesine sebep olur. Geniş sklerodermada yaygın olan solunum problemleri, nefes daralmasına ve zatürreye karşı hassaslığa sebep olabilir.

Mide ekşimesi, şişme, ishal ve kabızlık gibi sindirimle ilgili problemler ortaya çıkabilir. Yemek borusunun bükülmezliğinden dolayı yutkunmakta zorluk çekebilirsiniz.

Tedavisi Nelerdir?
Skleroderma, tıbbi dikkat gerektiren önemli bir durumdur. Cilt değişiklikleri karakteristik belirtilerle birleştiğinde teşhisi kolaydır. Bazen teşhisi doğrulamak için cilt biyopsisi ve kan testleri uygulanabilir.

Doktorlar hafif belirtileri kontrol etmek için çeşitli girişimlerde bulunurlar. Örneğin; küçük öğünlerle beslenmek sindirim problemlerini rahatlatabilir ve ilaç kullanarak atardamarları açmak, Raynaud fenomenini dindirebilir.

Hastalığın daha ciddi boyutlarında (ellerin şekli bozulduğunda veya cilt katılaşmasından dolayı organlar hasar aldığında), penisilamin ilaçlann kullanılması deri katılaşmasının ve bazı insanlarda organlara verilen hasann azalmasına sebep olabilir.

İç organlan, teşhisin ilk yıllarında etkilenmemiş insanlar, muhtemelen bu hastalığın hafif bir biçimini geçirmektedirler. Skleroderma hastalığına yakalanan insanların yüzde 3?ü zamanından önce hayatlarını kaybederler.

   

Görüşler

 1. Serpil

  Cevapla

  • Ayşe

   Cevapla

 2. Ayhan gençyiğit

  Cevapla

 3. Muhammedbtek

  Cevapla

 4. Emine

  Cevapla

 5. Fatma

  Cevapla

 6. filiz

  Cevapla

  • Ayşe

   Cevapla

 7. Cevapla

 8. recep alaca

  Cevapla

 9. necdet

  Cevapla

 10. nurcan

  Cevapla

 11. mukaddes akın

  Cevapla

 12. emine kaya

  Cevapla

 13. Nazlı Gürler

  Cevapla

 14. betül tosun

  Cevapla

 15. safiye özkan

  Cevapla

  • Cevapla

 16. bekir demir

  Cevapla

  • Cevapla

 17. BÜŞRA YILDIZ

  Cevapla

  • Cevapla

 18. müjde koçyiğit

  Cevapla

 19. yusuf kızıldağ

  Cevapla

 20. ramazan karaçizmeli

  Cevapla

  • Cevapla

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>