Cep Telefonu ve Teknoloji

Siyah Beyaz Fotoğraf Çekme Yöntemleri

siyah beyaz foto
Fotoğraf olgusu yaygınlaştığı ilk dönemlerde renk skalası gibi teknik terimler henüz fotoğrafçılık alanında kullanılmıyordu. Geçtiğimiz yüzyıla ait birçok fotoğrafın siyah beyaz olmasının sebebi, teknik yetersizlik ve mevcut tekniklerin buna izin veriyor olmasıydı.
Günümüzde gerek renk doygunluğu gerek renk kontrastı bakımından oldukça zengin fotoğraflar çekebilmek mümkün. Hatta High Dynamic Range fotoğrafçılığı ile birlikte sanki masalsı diyarlara ait renklerden oluşan fotoğraflar bile elde edebiliyoruz. Buna rağmen günümüzde çekilen birçok fotoğraf halen daha siyah beyaz. Bunun sebebini merak ediyor musunuz?

Neden Siyah Beyaz?
Siyah beyaz fotoğrafların kompozisyonu, doğru kullanıldığında, renkli fotoğraflardan çok daha zengin oluyor. Konu anlatımı, duyguları yansıtmaya daha müsait. Bunun sebepleri arasında gözün birçok rengi algılayarak zihnimizde oluşturduğu renk güzelliği duygusunun siyah beyaz fotoğraflarda olmaması gösterilebilir. Haliyle siyah beyaz fotoğrafta duygular daha ön plandadır.
Dolayısıyla birçok fotoğrafçı, fotoğraflarında bir model kullanacaksa, fotoğraflarını siyah beyaz çekmeyi tercih ediyor. Sadece portre fotoğrafı için değil, dış çekimlerde de siyah beyaz fotoğrafları tercih etmektedirler. işinde iiyBir diğer sebep ise, eski alışkanlıklar diyebiliriz.
fotoğraflar siyah beyaz nasıl olur

Her ne kadar dijital fotoğraf makineleri son derece popüler olsa da, işinde iyi olan fotoğrafçılar halen daha filmli makineleri tercih etmektedir. Siyah beyaz filmli makineler de fotoğraflar banyo edilirken oldukça yüksek kontrastlı ve güçlü bir halde çıkmaktadır. Dolayısıyla eski fotoğrafçılar veya bunun farkında olan amatör fotoğrafçılar, siyah beyaz fotoğraf çekmeyi tercih edebiliyor.

siyah beyaz fotoğraf çekme

fotoğrafları estetikleştirme

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>