Eğitim Dünyası

Sivrisinekler Hakkında Detaylı Bilgi

 

Sivrisinekler Artropod grubunda yer alan parazitler olup yumurta, 4 safha Larva evresi, Pupa ve erişkin olarak hayat döngülerini geçirirler. Erişkin dişi sivrisinekler anten, Hortum, Palp, Göz, Baş Göğüs(toraks), Abdomen (karın), bacaklar ve kanattan oluşur.

Sivrisinek Larvası Nasıldır?

Sivrisinek larvası baş, mezotoraks ve abdomen denen yapılarda oluşan bir şekle sahiptir. Anopheles larvası su yüzeyine paralel durur ve Palme türleri vardır. Culex larvası ise su yüzeyine 45 derece açıyla durur ve hava sifonu vardır.

Sivrisinek Pupası Nasıldır?

Sivrisinek Pupası; baş, metatoraks, hava sifonu, abdomen(karın), uç kısmında 2 adet kürek benzeri yapılar içeren su yüzeyine yakın yaşayan bir Sivrisinek formudur. Virgül şeklindedir.

Sivrisinekler Nasıl Isırır?

Dişi sivrisinek hortumun girebileceği en uygun yer için deriyi yoklar ve beslenme borusunu deri içine sokarak kapiller (kılcal) kan damarı ararlar. Beslenme borusu damara girince kan sineğin karnına pompalanır. Kan yumurta gelişimi için gerekli olan protein ihtiyacını karşılar.

Sivrisineklerin Taşıdıkları Hastalık Yapıcı Ajanlar: Sivrisineklerin çeşitli türleri başta sıtma etkeni olan parazitler (plasmodium) olmak üzere çok sayıda viral ajanı bulaştırabilirler.

Sivrisinekler Ne Kadar Uzağa Uçar?

Birçok türün erişkini pupadan çıktıktan sonra yakın mesafelerde kalırlar; ancak bazı türler birkaç km uzağa gidebilirler.

Sivrisinekler Isıracağı Kişiyi Nasıl Seçer?

Nefesimizdeki Karbondioksit sivrisinekler için çekicidir. Dişi sivrisinek yaklaştıktan sonra derinin sıcaklığı, kokusu ve diğer faktörler veya görünen özelliklere göre son seçimini yapar ve ısırır.

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşındırır?

Isırdığı zaman, kanın pıhtılaşmaması ve ağrıyı azaltmak için enjekte ettiği kimyasallar nedeniyle.

Bütün Sivrisinekler Kan Emer mi?

Sadece dişi Sivrisinekler kan emer, erkekler nektar ve bitki özsuyuyla beslenir. Birçok tür memelilerden, bazıları ise sadece amfibilerden kan emer.

Sivrisinek Larvası ve Pupası Nerede Bulunur, Ne Yer?

Larvalar suda bulunan organik materyal, bakteri, mikroskobik bitkiler ve hayvanları yer. Pupa ise beslenmez.

Sivrisinek Erişkinlerinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Erkek Sivrisinek dişiden anten ve palplerindeki kuş tüyü benzeri yapıların daha fazla olmasıyla ayırt edilir.

Erişkin Sivrisinekler Nasıl Çıkar?

Pupanın gelişimi tamamlandığında pupanın kılıfının üst kısmı açılır ve erişkin Sivrisinek çıkar, kısa bir süre pupa kılıfının üzerinde dengede durur ve kanatlarının kurumasını ve sertleşmesini bekler, sonra uçarak uzaklaşır. Bu erişkinlerin en zayıf oldukları zaman dilimidir,sudaki en küçük bir hareket ölmesine yol açar.

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>