Oyun Dünyası

Silkroad Oyununda Kullanılan Terimlerin Anlamları

silkroad oyununda kullanılan terimler

Değerli düşler kulübü oyunsever okuyucularım, Silkroad online oyunu metin 2 ye alternatif bir tepki olarak piyasaya çıkmıştır.Silkroad’da ve metin 2 de bilindiği gibi oyuna sıfırdan başlayanlar yepyeni terimlerle karşılaşırlar.Bu terimlerin birebir anlamlarını bilmeden oynarsalar hatalar yapabilirler.Ayrıca oyunda sohbette konuşurken diğer oyuncularında birtakım kısaltmalar kullanması bazı kısaltmaları öğrenmeniz konusunda zorluk çıkarıyor.Sizde bu kelimeleri aşağıdan detaylı açıklamalarıyla birlikte öğrenebilirsiniz.Ve karakterinizi geliştirirken çok daha fazla silkroad terimleri anlayarak ve profesiyonelce işlemler yapabilirsiniz.

Str (strenght) fiziksel gücü belirtir. Str değeri yükseldikçe karakterinizin fiziksel vuruş gücü, fiziksel defansı, fiziksel balans değeri ve hp’si yükselecektir.

İntelligence magic gücü belirtir. Int değeri yükseldikçe karakterinizin magic vuruş gücü, magic defansı, magic balans değeri ve mp’si yükselecektir.

Hp (heal point) karakterinizin canını gösterir.

Mp (mana point) karakterinizin magic vuruşlar için kullanılabilecek mana sayısını gösterir.

Attack rating vuruşunuzun ne kadar geçerli ve güçlü olacağını belirler. Genel olarak statlarınızda belirtilmiş olan minimum ve maximum damage değerlerinden maximum değere yakın olan vuruşu ağırlıkta kullanmanıza olanak tanır. Kısacası attack rating değeriniz ne kadar yüksekse o kadar maximum vuruş değerinize yakın saldırılar gerçekleştirirsiniz.

Dodging (parry) ratio karakterinizin size yapılan attacklardan ne kadar kaçabileceğini belirleyen değerdir. Dodge değeriniz ne kadar yüksekse, karşı tarafın vuruşlarından minimum olan değere yakın olan hasarı alırsınız.

Magic reinforcement magic gücünüze verilen desteği belirtir. Genelde giysiler üzerinde bulunan bir değerdir.

Physical reinforcement fiziksel gücünüze verilen desteği belirtir. Genelde giysiler üzerinde bulunan bir değerdir.

Physical absorb takılarda bulunan bir özelliktir. Kendinize gelen fiziksel damagelerin % kaçının absorbe edileceğini belirtir.

Magical absorb takılarda bulunan bir özelliktir. Kendinize gelen magical damagelerin % kaçının absorbe edileceğini belirtir.

Lucky upgrade edilebilen itemler üzerinde bulunur ve upgrade etme esnasında silahın başarılı upgrade olabilme olasılığını arttırır.

Astral upgrade esnasında +4 ve üzeri itemlerin, upgrade işleminin başarısız olması durumunda +4 te kalmasını sağlar. +4’ten düşük itemlerde bir etkisi yoktur ve örneğin +5 olan bir itemi +6 yaparken başarısız olursanız item yine +4 e düşer. +5 te kalmaz.

Penetration attack skiller üzerinde bulunan bir terimdir ve vuruşlarda vuruşun kaç kişiye etki edeceğini belirtir. Uygulanış şekli olarak başlangıç noktası ile varış noktası arasındaki hedefleri de etkileyebilir. Örneğin flying dragon spear series saldırılar penetrate atış kullanır ve mızrağı fırlattığınızda yok üzerinde başka düşmanlara da vurabilir.

Transfer range attack lightning türü skillerde bulunur ve vuruşun etraftaki yaratıkları da etkilemesi manasına gelmektedir. Fakat diğer çoklu vuruşlar gibi bütün düşmanlara güçlü etki yapmaz. Ana hedefe güçlü vurur, yan hedeflere çok düşük güçte vurabilir.

Degree ıtem’inizin upgrade ederken kullanılması gereken lucky powder değerini belirtir.

Block kalkanlarda bulunan bir özelliktir ve gelen vuruşu bloke etme değerinizi belirtir. Ne kadar yüksekse o kadar çok vuruştan sıyrılabilirsiniz.

Durability ıtem’lerinizin dayanıklığını belirtir. Durability 6 değerinin altına düştüğü zaman ekranın sağ tarafında kırmızı olarak belirtilir ve eğer 0 a düşerse onarılana kadar kullanım dışı kalır.

Pvp (player vs player) cape takarak birebir kapışma yapmak manasına gelmektedir. Cape takılarak yapıldığı sürece kaybedenin bir kaybı olmaz. Npc oyunda bilgisayar tarafından yönetilen karakterlere verilen genel isimdir. Örneğin: şehirlerdeki takı, yüzük, pot vs. Satanlar.

silkroad oyununda kullanılan kelimeler hakkında bilgi

Dc (disconnect) oyundan kopmamıza verilen isimdir.

Gp (guild point) eğer bir guilldeysek guild içindeki puanımızdır. Bu sayıyı yükseltmek için özel bir işlem yapmamıza gerek yoktur, biz oyun oynadıkça oynama seviyemize göre otomatik olarak yükselir. İlerde bu puanlar çeşitli amaçlarla kullanılabilecek.

Tp (teleport) scroll veya ışınlanma kapıları kullanılarak karakterinizin başka bir alana ışınlanmasıdır.

Berserker mode karakterinizin oyunda sol üst köşede resminizin etrafındaki halkaların tamamlanmasıyla birlikte tab tuşuna basılarak aktif edilebilen moddur. Karakteriniz mevcut gücünün ve hızının iki katına çıkar ve süresi bittikten sonra dolması için tekrar bir süre geçmesi gerekir.

Elixir oyundaki itemlere + kazandırmak için kullanılan iksirlerdir. Weapon, accessory, shield, protector olmak üzere 4 çeşidi mevcuttur.

Accessory oyundaki, küpe, yüzük ve kolyelerin genel adıdır.

Lucky powder ıtemlere + basmak için elixirlerle birlikte kullanılan şans arttırıcı tozdur. Takıcılarda satılır.

Pk (player kill) alt tuşuna basarak normal bir oyuncuyu öldürmek suretiyle katil statüsüne geçilmesidir.

Wanted thief’lerin 3000 arrange pointi aşacak şekilde traderleri soymaları sonucu düştükleri durum. Thief’ler için bu durum oldukça kötü bir durumdur çünkü elbiselerini çıkarsaler bile hunter’ler tarafından öldürülmeye devam edilirler.

Arrange point karakter stat penceresinin sol alt köşesinde yazan sayıdır. Thief olup kervan soydukça yükselir. 3000 puanının üstünde wanted pozisyonuna düşersiniz.

Guild birlik manasına gelmektedir. Diğer oyunlarda clan olarak da geçer. Oyuncuların bir çatı altında toplanarak bir bütün oluşturmasıdır. Guild kurucularına guild master adı verilir.

Union maximum 8 guildin birleşerek oluşturdukları topluluğa verilen isimdir.

Stall kurmak oyuncuların tezgah açarak elindeki malzemeleri satmalarıdır.

Exchange oyuncuların tezgah açmadan elindeki item ve paraları birbirleri ile takas etmelerini sağlayan sistemdir.

Np (no problem) konuşma terimidir. Önemli değil manasına gelmektedir.

Ks konuşma terimdir. Özellikle birisinin kestiği monstere salça olursanız. “ks yapma” veya “no ks” gibi şekillerde kullanılır. Kısacası benim kestiğim yaratıklara vurma manasına gelir. Ks ciler oyuncular arasında sevilmeyen tiplerdir.

Cya konuşma terimidir. Özellikle yabancı oyuncular “görüşürüz” demek maksadıyla kullanırlar.

Res (resurrect) konuşma terimidir. Genellikle “res var mı?” Gibi soru cümlelerinde kullanılır resurrect skili vasıtasıyla ölen kişileri olduğu yerde kaldırmak için kullanılan özelliğin olup olmadığını öğrenmek için ölmüş kişiler tarafından kullanılır..

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>