Şili Arokaryası – Araucaria Araucana Bitkisi Hakkında Bilgi

Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlere Şili arokaryası isimli latince ismi Araucaria araucana bitkisinden bahsedeceğiz. Arokaryagiller familyasından bir ağaç türüdür. 50 milyon yaşındadırlar. Dolayısıyla dünyanın en eski ağaç familyalarından sayabiliriz. Şili arokaryası yerel halk arasında maymun çıkmazı olarak bilinmektedir. 1800′ lü yıllarda bilim adamları maymunlar için karmaşık yapıya olduğunu belirtirler.

%name Şili Arokaryası   Araucaria Araucana Bitkisi Hakkında Bilgi

Şili arokaryalarının bütün kolları gevşektir. Yaklaşık 100 yıl sonra aşağıdaki dallarını atar ve gövde alttan görülür hale gelir. Yaşlı ağaçların sadece en üst kısmında dalları kalır. Bu durumda gövde düz ve silindir konumdadır bu sebeple kereste olarak faydalanmak amacıyla kesilir. Bu kesimler artık Şili’de tehdit boyutlarındadır. Günümüzde ender bir ağaçtürü olarak kırmızı listede bulunan arokaryanın uluslararası ticareti yasaktır.

%name Şili Arokaryası   Araucaria Araucana Bitkisi Hakkında Bilgi

Şili arokaryası çok yavaş büyür. Yıllık büyüme ender olarak 30 cm.den fazla olur. Çok ileri yaşlara kadar yaşarlar, 1300 hatta 2000 yıllık örneklere bile rastlanmıştır. Ancak kereste olarak genelde 500 yıllık yaşlı ağaçlar kullanılmıştır. Avrupa’nın diğer ılıman bölgelerinde arokaryalar egzotik görünümlerinden ötürü park ve bahçelere dikilerek yetiştirilir. Dünyanın diğer iklimi uygun bölgelerinde de durum aynıdır.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>