Askeri Konular

Silahlarda Kullanılan Susturucu Sesi Nasıl Keser?

susturucu silah nasıl sesi keser

Sevgili düşler kulubü okuyucularımız, günümüz çağında ülkeler arasında her  ne kadar savaş olmuyor gibi gözüksede birçok operasyonlar yapılmaktadır. Birçok ölüm vakası sessiz sedasız yapılmakta ve kimsenin ruhu duymamaktadır. Bunun temel nedeni silahlara takılan susturucudur. İstihbarat servisleri, askerler görevlerini yerine getirirken bu aparattan faydalanmaktadırlar. Susturucu ismi verlen aparat silahlara takılarak kurşunun ateşlenme esnasında çıkan gürültüyü hafifletmektedir. Susturucular silahların namlusuna takılırlar.

susturucuların iç mekanizması

Peki önemli olan nokta susturucular silahlardaki yüksek basınçlı sesi nasıl keser? Olayı kafanızda somutlaştırarak anlatacak olursak tabancadaki kurşunun fırlatılabilmesi için kurşunun arkasındaki barut ateşlenir, barutun yanmasıyla sıcak gaz basınç yapar ve kurşun basıncın etkisiyle ileri doğru fırlatılır. Kurşunun ardında yaklaşık 3000 psi gibi büyük bir basınç vardır, kurşun ateşlendiğinde çıkan gürültülü ses bundan kaynaklanır.Susturucu namlunun 20-30 katı büyüklüğünde hacme sahiptir. Namludan çıkan basınç susturucu içerisinde hapsedilir bu sayede sıcak gazın basıncı düşer ve namluda 60 psi gibi bir basınç kalır. Bu sayede tabancadan çıkan ses azalır.

Aşağıdaki vidyoda da susturucu silahın sesi nasıl kestiğini izleyebilirsiniz:

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>