Sevda Papağanının Üremesi Hakkında Geniş Bilgi

%name Sevda Papağanının Üremesi Hakkında Geniş Bilgi
Sevda Papağanı evde yetiştirebilecek en iyi türlerdir. Sevda papağanı ya da cennet papağanı adıyla bilinen bu papağan türü asla farklı bir türle çiftleştirilmemelidir. Nedenine gelince, yavrular ya doğar doğmaz ölürler,ya da yavrular sakat doğar.

Cennet papağanları üreme devirlerinde agresif davranışlar gösterirler, çok sinirli ve gürültücü hale gelirler. Üreme dönemlerinde aynı kafes içinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 25x25x25 cm şeklindedir. Yuvayı cennetler kendileri hazırlayacaktır, siz talaş, kum, gazete kâğıdı vs. gibi maddelerle yuva hazırlamaya kalkışmayınız. Yuvayı hazırlayabilmeleri için kafeste boyasız kâğıt parçaları, kâğıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır (Banyoluk cennetlerin kâğıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidir. Ayrıca bu dönemde cennetlerin daha çok banyo yapmaya ihtiyaçları vardır). Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını bu malzemeleri kullanarak hazırlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukları odanın en sakin yerine taşınması cennetlerin rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22 ila 30 gün kadar sürer.5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır (kuluçka süresince yumurtalara dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğinden şüphe duyuluyorsa bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Anne babasından kolay ayrılamazlar. Ayrılmaları için en az 2 hafta geçmesi gerekir.
%name Sevda Papağanının Üremesi Hakkında Geniş Bilgi

   

Görüşler

 1. aydin

  Cevapla

 2. Cevapla

 3. gulor

  Cevapla

  • Cevapla

 4. Ferdi

  Cevapla

 5. Toygar

  Cevapla

  • Cevapla

 6. Haşim

  Cevapla

 7. Emre

  Cevapla

  • Cevapla

 8. Mustafa

  Cevapla

 9. Zana çakır

  Cevapla

  • Cevapla

 10. habip

  Cevapla

  • Cevapla

 11. Kadir

  Cevapla

 12. Alper

  Cevapla

  • Cevapla

 13. Nebahat

  Cevapla

  • Cevapla

 14. Cicikuşlar

  Cevapla

 15. Sinan

  Cevapla

 16. Esin

  Cevapla

 17. ERKAN TEBER

  Cevapla

 18. Orhahh

  Cevapla

 19. Alper

  Cevapla

 20. Mehmet

  Cevapla

  • Cevapla

  • Harun

   Cevapla

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)