Eğitim Dünyası

Şeker Alkolleri Hakkında Bilgi

Şeker Alkolleri

Şeker Alkolleri Hakkında Bilgi

Polyoller de denir. Monosakkaridlerin indirgenmesi ile (aldehid grubunun hidroksil gr. ile yer değiştirmesi) oluşurlar, indirgen değildirler. Gliseraldehid ve dihidroksiasetonun indirgenmesi ile oluşan gliserol, trigliserid ve fosfolipidlerin yapısında bulunur. Diğer şeker alkolleri: sorbitol, ksilitol, mannitol, galaktitol. Şeker alkolleri higroskopik (su tutucu) özellik taşırlar.

Diabetes mellitus (DM) ve galaktozemi gibi hastalıklarda dokularda (lens, siyatik sinir, böbrek papillası) birikerek çeşitli işlev bozukluklarına (lensde katarakt, nöropati) yol açarlar. Lensde, diabette sorbitol, galaktozemide galaktitol birikiminin nedeni, bu hastalıklarda glukoz ve galaktozun plazma düzeylerinin yüksek oluşu nedeni ile glukoz ve galaktozdan şeker alkollerinin oluşumunun artışıdır. Birikmenin bir diğer nedeni şeker alkollerinin metabolizmalarının yavaş olmasıdır.

Mannitol:  İntravenöz yoldan verildiğinde kısmen metabolize edilir ve böbrekler yolu ile hızla vücut dışına atılır (100 g dozun %80’i 3 saatte idrarla atılır). Glomerüllerden filtre olur ve tübüllerden çok azı (<%10) geri emilip idrarla atılır, bu sırada suyu ve sodyumu da beraberinde sürükler (ozmotik diüretik) bu özelliğinden dolayı, akut böbrek yetmezliği (glomerül fonksiyonunun bozulması) nedeni ile idrar çıkışı olmayan hastalarda iv uygulanarak idrar miktarı arttırılır.

Mannitol: Su ve sodyumun ekskresyonunu arttırdığından ekstrasellüler sıvı volümünü azalır. Diğer bir kullanım alanı nörolojide, BOS miktarı ve kafa içi basıncının arttığı durumlarda iv yoldan uygulanarak beyne olan basının azaltılmasıdır.

Ksilitol :   5 C’lu bir şeker alkolü, bitkisel kaynaklı, sükrozun iki katı daha tatlı, kalorisi glukozdan düşük (1 g=2.4 kcal), glisemik indeksi çok düşük (~7) olduğundan ve emilimi yavaş olup kan şekerini yükseltmediğinden diyabetik hastalarda kullanılabilir. Oral mikroorganizmalar tarafından kullanılamadığı gibi ayrıca diş çürümesini önler. Kemik mineral dansitesini arttırıcı etkisinden dolayı osteoporoz tedavisinde yardımcıdır. Kulak ve üst solunum yolları infeksiyonlarına karşı koruyucu (östaki borusunda bakteri üremesini engelleyici etki)

SORBİTOL (glusitol)

Birçok meyvada (elma, kuru erik, kiraz, üzüm) doğal olarak bulunur.  Ayrıca ticari olarak glukozdan katalitik hidrojenasyon ile elde edilir. Sükrozdan daha az tatlı (sükrozun %60’ı kadar) ve kalorisi sükrozdan daha düşük olduğundan öz. diyet ürünlerinde  tatlandırıcı olarak kullanılır. Isıya dayanıklıdır, pişirilmekle tadı kaybolmaz veya acılaşmaz, ayrıca, kıvam arttırıcı özellikleri olduğundan reçel, marmelat gibi tatlıların ve cikletlerin yapımı için uygundur. Glukozun 1 gramı 4 kcal (11 kilojoul), 1 gram sorbitol 2.6 kcal enerji verir.

Sorbitol, ağızdaki bakteriler tarafından metabolize edilmediğinden diş çürüklerine neden olmaz, diş macunlarında ve ağız çalkalama sularında bulunur. Vücutta glukozdan aldoz redüktaz ile sentezlenir. Barsaklardan kısmen emilir ve fruktoz gibi yavaş metabolize edilir, emilemeyen sorbitol kalın bağırsakta fermantasyona uğrar (gaz oluşumu). Yüksek miktarda (günde 20-30 g’ın üzeri) kullanılması midede gaz toplanmasına ve barsaklarda şişkinliğe neden olur (öz. sorbitolü tolere edemeyenlerde), laksatif (müshil) etkisi ile diyareye neden olabilir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>