Sağlık Köşesi

Salisilat Hassasiyeti Hakkında Geniş Bilgi

salisilat hassasiyeti nedir

Değerli duslerkulup.com takipçilerimiz, bugün sizlere salisilatların ne olduğunu, çeşitlerinin, yiyeceklerde ve reçetesiz satılan ilaçlarda nasıl bulunduğunu anlatacağız. Salisilatlar, salisilik asitten türetilmiş doğal kimyasal bileşenlerdir. Bitkiler bu bileşiği yırtıcılarla savaşmanın bir yolu olarak üretirler ve bu nedenle birçok yiyecek türünde bulunmaktadır. Sentetik salisilatlar bazı ilaçlarda, özellikle de aspirin (asetilsalisilik asit) hammaddesidir. 

Salisilat Hassasiyeti

Salisilat hassasiyeti ne kadar yaygın olduğu belirli değildir. İrritabl barsak sendromu (IBS) hastalarının % 12’si salisilat içeren gıdalara veya ilaçlara duyarlılık gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca İnflamatuar barsak hastalığı (IBD) ve gıda alerjileri olan tüm kişilerin Dünya çapında % 7’sini kadar etkilemektedir.

Salisilat Hassasiyeti Belirtileri

Salisilat hassasiyetinin en belirgin durumlarından birisi solunum yollarının etkilenmesidir. Bunlar astım, burun ile sinüslerdeki iltihap ve poliplerin gelişimini içermektedir. Salisilat duyarlılığına bazı durumlarda yalancı alerji ismide verilmektedir. Alerjik reaksiyonlara benzemektedir.

Salisilat Duyarlılık Testi Nasıldır?

Salisilat bileşiğine karşı hassasiyet testi için en doğru adım salisilat tetikleyicileri ve bu belirtilerin gelişimi arasında bir bağlantı kurmaktır. Bu tür testler çoğunlukla hastanelerde yapılır ve özellikle güçlü semptomların yönetilebileceğinden emin olmak için izlenmesi gerekmektedir. Salisilat duyarlılığını teşhis etmek için bazen kullanılan diğer testler, biyopsilerin alınması ve poliplerin aranması için bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemenin kullanılmasıdır. Kan testleri yapılabilir. Salisilat duyarlılığının teşhisine yardımcı olmak için kan testleri kullanılmaktadır. Bu testler salisilatlara nasıl tepki verildiğini görmek için kandaki bağışıklık hücrelerinin test edilmesini içermektedir. 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>