Sağlık Köşesi

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

1 Ocak 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde işe başı yaparken işverenler tarafından talep edilen sağlık raporu, bu tarihten itibaren özlük dosyalarında zorunlu hâle geldi. Çalışanların tıbbi durumlarını ispat niteliği taşıyan sağlık raporu, iş güvenliğinin öneminin ülkemizde son yıllarda anlaşılmasıyla birlikte demirbaş evraklar arasında yerini aldı. 2013 yılında yürürlüğe giren kanun öncesinde sürücü belgesi vb. gibi evraklar için şart olan sağlık raporu, iş hayatında da zorunlu hâle getirildi. Bu zorunluluk beraberinde çeşitli sorunlar doğursa da, geçen zamanla birlikte sistemdeki pürüzler giderildi ve ilgili raporu almak daha basit ve ulaşılabilir bir düzene oturdu. Tabii bu kolaylık rapor almak isteyen bireylerin sağlık durumları ile alakalı olmakla birlikte çeşitli faktörleri de barındırıyor.

Sürücü belgesi vb. evraklar dışında iş hayatında gerekli kılınan sağlık raporunu ilçenize bağlı tam teşekküllü sağlık merkezlerden de temin edebilirsiniz, mahallenizde yer alan sağlık ocaklarındaki görevli aile hekimlerinizden de. Hemen ehliyet için sağlık raporu nereden alınır başlıklı yazımıza geçebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız olmaması durumunda birkaç temel aşamadan geçiyor ve ardından yetkili doktordan sağlık raporunuzu alabiliyorsunuz. Fakat bu noktada bireyin sağlık raporunu alma nedeni devreye giriyor. İş başı yapma nedeniyle talep edilen sağlık raporları daha etraflı bir şekilde yapılan kontrollerin ardından verilmektedir. Bu durum yaptığınız meslekle alakalı olarak değişkenlik göstermektedir.

            Herhangi bir sağlık sorunum yok, sağlık raporunu nasıl alabilirim?

Sağlık raporu almanıza engel teşkil edecek herhangi bir sorununuz olmaması durumunda yapacağınız işlemler kısa ve basit birkaç aşamadan oluşmaktadır.

  • Mahallenize bağlı sağlık ocağına da başvurabilirsiniz, özel bir hastaneye de.
  • Sağlık raporu için talep edilen ücreti vezneye ödüyorsunuz. (Söz konusu ücret poliklinikler ve hastaneler arası farklılık göstermekle birlikte sigortanızın olup olmamasına bağlı olarak da değişmektedir. Bu durum özellikle özel hastaneler için geçerlidir.)
  • Sağlık ocağına başvurmanız durumunda aile hekiminiz tarafından yapılan gerekli incelemeler sonrası raporunuzu alabilirsiniz.
  • Herhangi bir rahatsızlık olması durumunda aile hekiminiz sizi tam teşekküllü bir sağlık kurumuna nakil edebilir.
  • Gerekli görülmesi durumunda yapılan naklin ardından sevk edildiğiniz sağlık kurumu hastalığınızın türüne ya da seviyesine göre sizden gerekli bilgileri temin edecektir.

Sağlık raporu almama engel teşkil edecek bir hastalığım var, ne yapmalıyım?

Rapor için başvurduğunuz sağlık kurumunda gerekli muayeneyi yapan aile hekimi ya da doktorunuza rahatsızlığınızla ilgili gerekli bilgileri vermenizin ardından sizi hastalığınızla ilgili polikliniğe yönlendirecektir. Bu aşamanın ardından gerekli muayene ve gerek görülmesi durumunda tahlillerin ardından sağlık raporu alıp alamayacağınız netleşecektir. Söz konusu rahatsızlığınız yaptığınız mesleğe engel teşkil edecek türden bir rahatsızlık ise, aldığınız sağlık raporunda bu durum not düşülecek ve işverene bilgi verir nitelikte olacaktır. Bu gibi durumlar aldığınız sağlık raporunda açıklayıcı bir şekilde belirtilmektedir.

Kaynak : https://doktordanhaberler.com/kategori/tibbi-belge/

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>