Eğitim Dünyası

Safra ve Safra Renk Maddeleri Deneyleri

Safra Sentezi

Safra ve Safra Renk Maddeleri Deneyleri

HAY DENEYI

 Amaç: Sulu çözeltilerin yüzey gerilimine safranın etkisini araştırmaktır.

Metod: Deney tüpünün yarısına kadar su konur ve üzerine biraz kükürt tozu dikkatlice ekilir. Kükürt tozları normalde suda yüzer. Ortama 3-4 damla safra ilavesi ile kükürt tozları dibe çöker.

Sonuç ve tartışma: Safra, su moleküllerinin birbirleriyle olan polar etkileşimlerini bozarak ve miçel oluşturarak suyun yüzey gerilimini azaltır. Yüzey geriliminin azaldığı ortamda ise kükürt tozları hızla dibe çökerler.

GMELIN DENEYI

 Amaç: Konsantre nitrik asid (HNO3) ile bilirubin varlığının saptanmasıdır.

Materyal: HNO3, Bilirubinli sıvı

Metod: 10 damla HNO3 üzerine bilirubin içeren idrardan 5 damla ile tabaka oluşturulur. Sıvıların temas yerinde yeşil bir halka oluşur.

Sonuç ve Tartışma:  Meydana gelen yeşil renk, bilirubinli idrarın asit ile oksitlenmesi sonucunda bilirubinden biliverdin oluşumunu göstermektedir. Gmelin yöntemi ile bilirubini tanımlama deneyi: Bilirubin nitrik asid ile oksitlenerek yeşil renkli biliverdin ve biliverdin oksidasyon ürünleri oluşur.

EHRLICH YÖNTEMİ

Amaç: Normal idrarda bulunan safra renk maddelerinden ürobilinojenin varlığını göstermektir.

Materyal: Ehrlich reaktifi (Para-dimetil aminobenzaldehid + glasial asetik asid), Ürobilinojenli idrar

Metod10 damla idrar üzerine 2-3 damla Erlich reaktifi damlatılır, 3-5 dakika beklendiğinde kırmızı renk oluşur.

Sonuç ve tartışma:  Erlich reaktifi yani p-dimetil amino benzaldehid, pirol sistemleri ile bir renk maddesine kondanse olduğunda oluşan kırmızı renk idrarda ürobilinojen ve gaitada sterkobilinojenin tanımlanmasını sağlar.

***Normal idrarda ürobilinojen bulunur ve ısıtılınca kırmızı renk oluşur. Sonuç Ürobilinojen Normal olarak verilir. Isıtılınca kırmızılık oluşmuyorsa ürobilinojen yoktur. Sonuç Ürobilinojen (-) olarak verilir. Tıkanma ikterinde idrarda ürobilinojen (-) dir. İdrar üzerine Ehrlich reaktifi damlatılınca ısıtmaya gerek kalmaksızın kırmızılık oluşması durumunda  idrarda ürobilinojen artmıştır. Sonuç Ürobilinojen (+) dir. Bu durum hiperbilirubinemide tıkanma yoksa ve safra barsağa akabiliyorsa görülür.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>