Burç ve Rüya Tabirleri

Rüyalarda Görülen Olayların Gerçekliği Var Mıdır?

Rüyaların gerçekliği

Sevgili Düşler kulüp okuyucularımız, bugün rüyalar konusunu inceleyeceğiz.Ortalama 75 yıl yaşayan bir insanı örnek olarak alırsak hayatı boyunca 26 yılını uyuyarak geçirmekte.Yaşamamızın yarısına yakınını uyuyarak geçiren insanoğlu sayısızca rüyalar görmekte.Bu rüyaların birtakımı gerçek olmakla beraber büyük çoğunluğuda günlük olaylardan bilinç altımızda kalan gelişmelerin özeti gibi rüyalar görülmekte.Herkesin bildiği gibi 20-25 saniyede görülmekte.Ve bize çok uzun bir zamanda görmüşüz gibi gelmekte.

Olaya biraz daha detaylı bakılmak istenirse rüyalar başlı başına ayrı bir konudur.Bazı rüyalar tedavi amaçlı olarakta kullanılmakta.Örneğin ruhsal bozukluğu olan hastalara bilinç altı uygulanarak bir takım mesajlar verilip hastalar tedavi edilmekte.Rüyalar aslında halkımız arasında ilahi bir mesaj olarak görülsede bana göre yanlış bir düşüncedir.Dini açısından çok ileri bir seviyede olmasamda ufak dini bilgim ile ilahi rüyalar Peygamber’lere, gerçekten alim olan Evliyalar’a, ve Allah’tan bir işin doğruluğu veya yanlışılığını öğrenmek isteyip namaz kılan kişiler görebiliyor tabi bu kişiler her görmek istediklerinde görmüyor olabilirlerde belkide sürekli düşündükleri için gördükleri rüyalar bilinç altlarına yerlemiş olabileceğinden gördükleri rüyalar ilahide olamıyabilir.Fakat kesin olarak bilinen Peygamberler’in gördükleri rüyalar net olarak ilahidir ve onlara bir takım vahiyler, mesajlar veya birtakım olayların doğruluğu bu yolla işaret edilmiştir.

Fetih Suresinin 27. Ayetinde:

Andolsun, Allah, Peygamberinin rüyasını doğru çıkardı. Allah dilerse, siz güven içinde başlarınızı kazıtmış veya saçlarınızı kısaltmış olarak, korkmadan Mescid-i Haram’a gireceksiniz. Allah, sizin bilmediğinizi bildi ve size bundan başka yakın bir fetih daha verdi.

Ayettede görüldüğü gibi Peygamberlere ilahi mesajlar verilmiştir.

Genel olarak yazımıza baktığınızda daha çok bilinç altından bahsetmiş bulunmaktayız.Çünkü; insanlar gördükleri her rüyayı gerçek sanmaktalar.Oysaki yaşantılarında özellikle o günde yaşadıkları önemli olaylar bir rüyada görülebilir.Ama yinede bazı kişiler için ibretlik veya önleyicide olabilmekte rüyalar, bir işi yaparken içine sinmeden yapan kişi işi gerçekleştirmeden rüyasında gördükten sonra vazgeçebilmekte.Olaya aslında rüya boyutunun dışında insanların unutmamaları gerek şey herbir uyku aslında bir ölümü temsil ettiğinin farkında olması gerektiğidir.Her uyuduğumuzda bir daha dünyada uyanamamayacağımızı unutmadan yaşamamız gerektiğini unutmamamızdır.

Not: Fetih Suresi 27. ayetinin meali Diyanet İşleri Bakanlığı’nın resmi sitesinden alınmıştır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>